Çinko Nedir? Çinko Vitamini Eksikliği | Çinko İçeren Besinler ve Faydaları

 

Çinko Nedir? Çinko Vitamini Eksikliği | Çinko İçeren Besinler ve FaydalarıHer geçen gün büyüyen bebek ve çocuk vücudu için, demir minerali kadar önemli bir diğer mineral de çinkodur. Çinko mineraIi, 200’den fazla sayıda enzimin çalışabilmesi için gereklidir. Vücutta başta protein sentezi olmak üzere, dokuları büyüten ve yenileyen inşaat işlerinden sorumlu enzimlerin çoğu, çinko olmaksızın çalışamaz. Çinko minerali enzimlerin oksijenidir, denebilir. Eğer gıdalarla yeterince çinko minerali alınamazsa, vücuttaki tüm inşaat işleri yavaşlar, çok ciddi eksikliklerdeyse durabilir, Bebek ve çocuklarda yeni doku oluşumu ve doku tamiri işleri had safhada olduğundan, çinko eksikliğinin özellikle bebek ve çocukları vurabileceğini kolaylıkla düşünebiliriz.

Yenilenme süreci çok hızlı olan kemik iliği hücreleri, bağışıklık sistemi hücreleri ve sindirim sistemi hücreleri çinko mineralini çok tüketen hücrelere örnektir. Deniz ürünleri ve balık, biftek, hindi eti, kuzu ciğeri, bakliyat, badem, yumurta, buğdayın en değerli kısmı olan ruşeym, peynir, susam ve kakao çinkodan zengin gıdaların başında gelir. Eğer çinkodan zengin gıdalar yeterince tüketilemezse, çocuğun bağışıklık sistemi etkilenir ve çocuk çok daha kolay hastalanır hale gelebilir. Sindirim sistemini etkileyen, ishale yol açan pek çok hastalık, çinko eksikliği olan çocuklarda çok daha uzun sürer ve ağır seyreder. Doku oluşumu yavaşladığından büyüme yavaşlar. Uzun süreli çinko minerali eksikliğinde boy kısa kalır, cinsel organların gelişimi tamamlanamaz. Gıdalarla çinko alımı, kritik seviyelerin altına inerse cücelik, kısırlık, derin kansızlık ve iştah kaybı, kemik gelişimi bozukluğu, karaciğer ve dalakta büyüme gibi son derece can sıkıcı belirtilerin ortaya çıkması mümkündür.

Tıp dünyası, çinko eksikliğinin böylesi ağır bozukluklara yol açabildiği bilgisine ilk kez, 1960’lı yıllarda, temel gıdası mayasız yufka olan, toprak yeme alışkanlığı gösteren, büyüyemeyen bir grup Ortadoğulu hastanın incelenmesiyle ulaşmıştır. Bu bölgede temel gıdanın yufka olması, yufkada ise dişe dokunur düzeyde çinko olmaması ortaya çıkan problemlerin sebebi olmuştur. Buralarda toprak, ilkçağlardan beri ekilip artık çinkodan yana zengin değildir. Anadolu’da çinkodan yana çok zengin buğdayı muhtemelen Hititler tükettiler, biz torunlara, Anadolu topraklarından gelen çinko miktarı artık azalmıştır. Kanada toprakları gibi topraklar yeni ekilip biçildiğinden oradaki topraklar çinkodan zengin olabilir, ama bizim topraklarımız Tüm bu nedenlerle çocukların çinko mineralinden zengin gıdalar tükettiklerinden emin olmak şarttır. Yavaş büyüyen, iştahsız, sık ve kolay hastalanan, saçları güçsüz olup kolay dökülen ve özellikle pika özelliği göstererek toprak yiyen çocuklarda çinko eksikliği şüphe edilmelidir. Bu durumda çocuğa her gün 5 mg çinko içeren ilaç takviyesi yapmak yerinde olacaktır.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video