Çim Hokeyi Nedir? Malzemeleri, Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi

 

Çim Hokeyi Nedir Malzemeleri, Teknikleri Ve Kuralları Hakkında BilgiÇim hokeyi – ya da buz hokeyinin yaygın bir spor olmadığı ülkelerde sadece “hokey” – hızlı ve sert bir oyundur. 11 ‘er kişiden oluşan iki takım (erkek ya da kadın olabilir) küçük ve sert bir topu J şeklinde bir sopayla rakip takımın kalesine doğru sürmeye, pas vermeye ve kaleye sokup gol atmaya çalışır. 35’er dakikadan oluşan iki devre sonunda en çok gol atan takım karşılaşmayı kazanır. Oyun sopayla oynanan futbola benzer ve bazı ülkelerde çim hokeyi futboldan daha popülerdir. Çim hokeyi yüzü aşkın ülkede oynanır. Hindistan ve Pakistan’da kriketle birlikte iki milli spordan biridir.

Hokey kuralları son 20 yılda büyük değişikliğe uğramıştır. Oyun rakip oyuncuların top kapma mücadelesi ile başlarken şimdi bir tarafın vuruşuyla başlamaktadır. Ofsayt kaldırılmıştır ve artık topun baş seviyesinin üstüne çıkmasına izin verilmektedir. Hokey büyük ölçüde amatör bir spor olarak kalmıştır çünkü zengin ülkelerde büyük seyirci kitlelerine ulaşamamıştır.

Oyuncu Profili

Dış saha oyuncuları oyun boyunca çok büyük mesafe kat ederler, bu nedenle iyi kondisyona ihtiyaçları vardır ve dayanıklı olmalı, kısa mesafede süratli koşu yapabilmelidir. İdmanları içinde bacak egzersizleri vardır. Ayrıca topa vurmak için sopayla topu iyi bir şekilde hissedebilmelidirler.

 

Halı Üstünde

Adından da anlaşılacağı gibi çim hokeyi aslında çim sahada oynanan bir oyundur. Fakat günümüzde pek çok üst düzey karşılaşma, bulunması daha kolay olan bir çeşit sentetik çim üstünde oynanmaktadır. Bu suni yüzeyler daha düz olduğundan topun daha hızlı gitmesini sağlamaktadır. Bazen kumlu sahalar da kullanılır, ancak bu zemin oyuncuların düşmesi halinde ciddi sakatlıklara yol açabilir. Sentetik saha daha dayanıklı olduğu için karşılaşmanın hava koşullarına bağlı olarak ertelenmesi olasılığını da asgariye indirmektedir.

Üç Kart Sistemi

Hakem bir oyuncuyu faul yaptığı için uyarmak isterse yeşil kart gösterir. Oyuncular sayısız yeşil kart görebilirler. Daha ciddi fauller için sarı kart verilmektedir; sarı kart gören oyuncu beş dakikalığına oyun dışına alınır ve bu süre zarfında takımını sahada eksik bırakır. Fauller sertleştikçe bu bekleme süresi uzayabilir. Tehlikeli veya şiddetli fauller ise kırmızı kartla cezalandırılır, kırmızı kart gören oyuncu çıkar ve bir daha oyuna giremez.

Kalecinin Kıyafeti

Nokay kural kitabı kalecilerin koruyucu kask giymelerini zorunlu kılmaktadır, boğazı ve kafayı koruyan giysiler tercih edilmektedir. Kalecinin penaltı atışı sırasında koruyucu elbiseyi çıkarmasına izin verilir. Çoğu kaleci hızla gelen toptan korunmak için tüm vücutlarını saran elbiseler giyer. Bunların içinde yastıklı şortlar, el korumaları ve bal& korumaları da dahildir.

 

Penaltılar

Çoğu gol penaltı atışından veya penaltı köşe vuruşlarından gelir. Penaltı köşe vuruşları çim hokeyini diğer sporlardan ayırt eden önemli bir özelliktir. Takımlar ceza sahası dairesinin köşesinden köşe vuruşunu kullanan oyuncudan topu kapmak için çizgiye dizilirler. Köşe vuruşunu kullanan oyuncu genelde savunma oyuncuları üstüne üşüşmeden önce kaleye rahatça gönderebilsin diye topu bir diğer hücum oyuncusuna doğru gönderir.

Sayı Yapmak

Goller sadece şut atma dairesi içinden yapılabilir. Bu alanın dışından atılan goller sayılmaz. Dış saha oyuncuları ayaklarını ya da vücutlarının başka bölgelerini kullanamazlar, ama kale sahası içindeki kaleciler için bu kural geçerli değildir. Kaleciler topa eliyle de dokunabilir ayağıyla da vurabilir, ama tutamaz ya da yakalayamazlar. Kaleciler topu daha uzağa atabilmeleri için daha sert ayakkabılar giyer.

İkili Mücadele

Çim hokeyi temasın olmadığı bir spordur. Oyuncular topa müdahale ettiklerinde rakibe dokunamazlar, bunun dışında vücutlarını topa siper edemezler. Aynı şekilde topu kontrol eden oyuncu vücudunu kullanarak rakibi itemez.

Blok

Bu en çok kullanılan adam tutma biçimidir. Savunmacı sopasını yem bırakır ve böylece savunmacının geçmesini engeller. En başarılı blok oyuncunun sopasını mümkün olan en son anda yere bırakmasıdır.

Fauller

Fauller, sabanın neresinde yapıldığına bağlı olarak serbest vuruş ya da penaltıyla cezalandırılır. Çoğu gol penaltı atışlarından kaydedildiği için penaltı cezası faullü oyunu engellemenin etkin bir yoludur. Ana kural ihlalleri şunlardır:

Sopalar: Sopayı omuz seviyesinden yukarı kaldırmak.

Ters Vuruşçular: Topa sopanın yuvarlatılmış arka tarafı ile vurmak.

Engelleme: Çelme takmak, itmek, tutmak ya da rakibe saldırmak.

Ayakla Müdahale: Bariz bir şekilde topa ayakla vurmak.

 

Yorumlar

Free Porn Video