Cilt Lekelerinden Nasıl Kurtulurum?

 

Cilt Lekelerinden Nasıl KurtulurumBirçok kadın ve erkek, özellikle yaz aylarında güneşinin etkisiyle iyice belirginleşen cilt lekeleriyle sorun yaşıyorlar. Cilde doğal rengini sağlayan melanin pigmentinin artmasıyla cildin bazı bölümlerinde oluşan lekelerin en önemli sebebi güneş olsa da yaşlılık, hormon değişiklikleri, aşırı kaşımayla oluşan tahriş, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri ya da solaryum da lekelenmeye neden olabiliyor. Üstelik kadınlar, gebelik döneminde bu lekelerle daha fazla karşılaşıyorlar. Bazı kişilerde genetik faktörler de etkili olabiliyor.

           Leke tedavisi Ankara kliniklerinde, bu lekelerin yok edilmesi için uygulanan pek çok farklı yöntem var. Uygulamaların, leke tedavisi Ankara uzmanları tarafından mutlaka kış aylarında yapılması tavsiye ediliyor. Çünkü hem lekelerden korunmak hem de tedavi sonrasında mutlaka güneşin zararlı ışınlarından uzak durmak gerekiyor. Cilt lekelerini gidermek için uygulanan tek bir yöntem yok. Hangi tedavinin uygulanması gerektiğine mutlaka muayene sonrasında uzman doktorun karar vermesi gerekiyor. Çünkü tedavi seçimini etkileyen birçok önemli faktör var. Bunların başında da lekenin cilde ne kadar nüfuz ettiği ve kişinin cilt yapısı geliyor. Bunlar göz önünde bulundurulmadan uygulanacak bir tedavi, lekenin daha da ilerlemesine neden olabiliyor.

 Leke Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

            Leke tedavisi Ankara klinik ve hastanelerinde de uygulanan ve lekenin tanımına göre geliştirilen birçok farklı yöntem bulunuyor. Leke maskesi, kimyasal peeling, lazer, mezoterapi ve cilt yenileme yöntemleri bunlardan bazıları.

 

 – Kimyasal peeling yönteminde, çeşitli kimyasal ajanların uygulanması metoduyla cildin üst tabakasının soyulması sayesinde lekelerden arındırılıyor. Elbette bu yöntem, cildin sadece üst tabakasına kalan, daha derinlere işlemeyen lekelerde etkili sonuç verse de cildin daha sağlıklı ve parlak görünmesini de sağlıyor. Fakat kesinlikle güneşli günlerde uygulanmaması tavsiye ediliyor ve işlem sonrasında güneş kremi sürmek gerekiyor.

 – Lazer tedavileri, leke tedavisi Ankara uzmanlarının en sık başvurduğu yöntemlerden biri ve lekenin durumuna göre farklı lazer uygulamaları bulunuyor. Doğrudan lekenin rengini veren hücreleri baz alan lazer tedavileri, cildin alt katmanlarına nüfuz eden lazerler ve cildin üst tabakasının soyulması yoluyla lekeden kurtulmayı sağlayan lazer yöntemleri mevcut. Koyu tenli kişilere, lazer uygulamaları sırasında daha fazla özen gösterilmesi gerekiyor.

 – Leke maskesi ise son yıllarda çokça tercih edilen, peeling gibi bir soyma işlemi.

 

 – Diğer farklı birçok tedavide kullanılan mezoterapi, leke tedavilerinde de işe yarayan yöntemlerden biri. Lekeyi tedavi edici nitelikteki ilaç karışımlarının, derinin altına enjekte edilmesi yoluyla uygulanıyor.

 – Leke tedavilerinde kalıcı bir çözüm üretmese de renk açıcı kremlerin yardımına da başvurulabiliyor. Leke tedavisi Ankara uzmanlarının diğer tedavileri tamamlayıcı olarak da kullandıkları kremlerin, ciltte soyulma etkisi gösteren türleri de var.

 Lekeler Oluşmadan Nasıl Önlenebilir?

            Uygun bir tedavi yöntemiyle bu lekelerden kurtulmak mümkün ama lekelerin oluşmasını önlemek de kişilere düşüyor. Bunun için yapılması gereken ilk şey, yaz kış fark etmeksizin uygun faktörlerde güneş kremi kullanmak. Üstelik yaz aylarında, güneş kremi kullanılsa bile direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalmamak gerekiyor. Kaçınılması gereken bir başka durum da ağda gibi cildi tahriş edici bakımların sonrasında güneşe çıkılmaması. Tüm bu uyarılar dikkate alınsa bile leke oluşumu söz konusuysa mutlaka uzman bir cilt hekimine görünmek gerekiyor.

 Lekenin Hangisi Olduğu Tespit Edilmeli

            Halk arasında kısaca cilt lekesi deyip geçilse de bu hastalığın farklı türleri var. Her hastalıkta olduğu gibi, doğru tedavi yöntemini uygulayabilmek için, lekenin hangi tür olduğu ve neden kaynaklandığının doğru olarak tespit edilmesi gerekiyor. Kimi cilt lekeleri yaşlılık lekeleri adı verilen ve geçmiş yıllarda maruz kalınan güneş ışınlarının neden olduğu kahverengi lekelerden ibaret olsa da kimileri hamilelik ya da doğum kontrol hapı kullanımına bağlı hormonsal değişiklikler sebebiyle oluşan ve melazma adı verilen lekeler olabiliyor.

            Cilt lekelerini yok etmek için hangi tedavi yöntemi tercih edilirse edilsin, kişilerin unutmaması gereken en önemli şey, bu yöntemi mutlaka bir uzmanın belirlemesi ve uygulaması gerektiği gerçeği. Merdiven altında üretimi yapılan, piyasada reçetesiz satılan ve bitkisel oldukları iddia edilen yöntemlerden de mutlaka uzak durulması gerekiyor. Aksi taktirde lekelerin tedavi edilmesi bir yana çoğalabilir ve tedavi edilemez bir hale gelebilirler. Alanında uzman, leke tedavisi Ankara hekimlerine danışmadan, cildinize herhangi bir işlem yaptırmayın.

 

Yorumlar

Free Porn Video