Cildin Yapısı | Tabakaları | Özellikleri Ve İşlevleri Hakkında Bilgi

 

Cildin Yapısı  Tabakaları  Özellikleri Ve İşlevleri Hakkında BilgiVücudumuzun alanı en geniş organı olan cilt (deri), pek çok yaşamsal işleve sahiptir: Cilt dışarıdan aldığımız dokunma uyarılarını iletir, hastalıklardan korur ve vücudun ısısını düzenler. Cilt üç katmandan oluşur: Üst katmanında (epidermis) yağ ve ter bezleri, kil ve tırnaklar bulunur.

Epidermisin bir altındaki dermis katmanı üstteki tabakayı destekler ve beslenmesini sağlar. En alttaki, subkutan adı verilen katmanda yağ hücreleri ve lif dokuları vardır ve bunlar iç organları hem koruyan, hem de sıcak tutan bir dolgu maddesi gibidir.

Cilt sadece sıcaklık değişikliklerine, güneş, rüzgar ve benzeri hava etkilerine göğüs germekle kalmaz. Kirli hava, kuru kalorifer havası, besin ve giysilerdeki alerji tetikleyici maddeler ve temizlik maddeleri de cildi zorlar. Cilt hastahkları insanı kaşıntı, acı ve ciltte gerilme hissiyle rahatsız eder, aynı zamanda genellikle oldukça görünür olan hastalık belirtileri yüzünden hastalar psikolojik sıkıntılar da yaşar.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video