Çekiç Atma Nedir? Teknikleri Ve Kuralları Nelerdir? Çekiç Ağırlığı

 

Çekiç Atma Nedir Teknikleri Ve Kuralları Nelerdir Çekiç AğırlığıBu pist ve saha oyununun amacı, bir dairenin içinden çekici, işaretli hedef alan içinde olabildiğince uzağa fırlatmaktır. Oyundaki atılan cisim çekiç olarak bilinse de, bu terim yanıltıcıdır: cisim aslında telle bir tutacağa bağlanmış, ağır metal bir toptur. Çekiç, bugünkü şeklini 19. yüzyılda almaya başladı. Bu spor dalı, 1900 Oyunları’nda erkekler için Olimpik bir oyun haline geldi. Kadınların bu dalda yarışabilmeleri için 100 yıl daha beklemeleri gerekti. Ortaçağ’da, İngiltere’deki köylerde demirciler, çekiç atma yarışları yaparlardı. İskoçya’daki Highland Oyunlarında hala bu geleneksel sporun, tahta bir tutacağa bağlanmış metal topun kullanıldığı bir versiyonu oynanıyor.

Atlet Profili

Çekiç atıcıları, sağlam yapılıdırlar. Özellikle de ağırlık ve halter kaldırarak geliştirdikleri kolları, omuzlar’ ve gövdeleri çok kuvvetlidir. Spor dalının göze çarpan erkek oyuncuları ortalama 110, kadın oyuncularıysa yaklaşık 80 kilogramdır. Atıcılar, uzun olmak zorunda değillerdir, fakat uzun boyluların da doğal bir avantaja sahip oldukları yadsınamaz.

Ağır Çekiç

Erkek oyunlarında kullanılan çekiç, 11-13 cm çapında bir toptan, 1.2 metre uzunluğunda bir çelik telden ve en fazla 13 cm genişliğinde ve 10 cm uzunluğunda kabaca üçgen şeklinde bir tutacaktan meydana gelir. Çekicin maksimum birleşik ağırlığı 7.26 kilogramdır. Kadınların çekiç topu daha küçük ve daha hafiftir. 9.5-11 cm uzunluğunda ve 4 kilogram ağırlığındadır. Tel ve tutacak, erkek oyunlarındakiyle aynı boyutlara sahiptir.

 

Kazanmak İçin Dönmek

Klasik çekiç atmanın dört aşaması vardır. Başlangıçta, atlet iniş alanına sırtını verecek şekilde sabit bir pozisyon alır. Daha sonra, çekici öne ve arkaya bir sarkaç gibi sallamaya başlar. Momentum kazandığı zaman, çekici kafasının üstüne kaldırır ve yel değirmeni serisi olarak bilinen hareketle hızla döndürmeye başlar. Bu hareket, çekiç fırlatılmadan önce iki ya da üç tur sürer.

Kafesli Daire: Atma alanı, 2.135 metre çapında, beton bir dairedir. 80-100 metre uzunluğunda kenarlara sahip iniş alanı, dairenin önünden 40 derecelik bir aelyla açılır. Alanın kesin boyutlarını, kullanılabilir alan miktarı belirler.

Mutlu Çekiçlemeler

Çoğu yarışta, yarışçıların çekici atmak için üç deneme hakları vardır. Her hak, atma dairesine girdikten sonraki 90 dakika içinde tamamlanmalıdır. Büyük yarışlarda, sekiz en iyi atıcı dışındakilerin elendiği bir ikinci tur yapılabilir. Finalistler üçer atış daha yaparlar. İki ya da daha fazla atletin berabere kalmaları durumunda, ikinci en uzun mesafeli atışı yapan atlet kazanır. Bir atışın geçerli sayılabilmesi için, yarışçı, çekiç iniş alanına düşene kadar, atış dairesinin içinde kalmalıdır. Üst düzey erkek yarışçılar çekici yaklaşık 85 metreye, kadınlarsa aşağı yukarı 75 metreye kadar fırlatırlar.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video