Buz Pateni Dansı Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Ve Kuralları

 

Buz Pateni Dansı Nedir Nasıl Yapılır Teknikleri Ve KurallarıBuz dansı azami zorlukta, üç evreden oluşan çiftli bir etkinliktir (zorunlu dans, orijinal dans ve serbest dans) ve genellikle, buz üstünde gerçekleştirilen bir balo dansına benzetilen bir spordur. Serbest dans evresinde, çiftler yaratıcılıklarını sergiler, Buz dansı Zaman Zaman, buz Üstünde birbirine rakip iki ayrı çiftin yarıştığı bir etkinliğe de dönüşebilir. İlk Dünya şampiyonası  1952’de düzenlenmiş olsa da, buz dansı 1976 lnnsbruck (Avusturya) Olimpiyatları’na kadar, 0limpik Kış Sporları’na dahil edilmemiştir. Çiftler zorunlu Ve orijinal danslara, geleneksel “Kilian”, “vals” ve “fokstrot” hareketlerini katarlar. serbest stilde ise tutuşlar çok daha açıktır ve çiftlere yaratıcı olmalan konusunda cesaret verilir. Buz dansı, Avrupa da Ve güçlü köklerinin bulunduğu İngiltere’de çok yaygındır. Daha yakın dönemdeyse bu spora eski sovyet ülkeleri egemen olmaya başlamıştır. Rus çift Ludmilla Pakhomova ve Alexander Gorshkov, ,1976 0limpiyatları’nda ilk buz dansı şampiyonları olmuşlardır.

Birlikteliğin Faydaları

Buz dansında çiftler, aralarında sabit bir mesafe koruyarak buz üstünde birbirlerine yakın durmalıdır, Kadın, dansı yöneten erkeği takip etmelidir Her dansın müziğiyle uyumu ve takımlar halindeki hareketleri tek vücut olarak ne kadar iyi ve nasıl icra ettikleri üzerinden değerlendirilirler, Puanlar, öğelerin zorluğuna ve sunumun niteliğine göre verilir, Usulsüz hareket ve öğelerle, müziğin ritmine uymayan ifadeler puan kaybına neden olur.

Yarışma

Buz dansı üç evreye sahiptir. Zorunlu dans ISU tarafından belirlenir ve çiftler, müziğin temposuna ve ritmine uygun hareketler sergilemek zorundadır, Orjinal danstaysa, çiftler kendilerine ait bir kareografi ve müzik eşliğinde gerekli hareketleri sergiler, Fakat dansın ritmi lSU tarafından belirlenir ve çiftlerin düşük değil (yeterince açık değildir), yüksek tempoda dans etmeleri beklenir. Serbest dans, çiftlerin müzik ve kareografiyi belirlemesine izin verse de, bazı zorunlu unsurların ve sanatsal yeteneklerin sergilenmesi zorunludur, Orjinallik jüri tarafından ödüllendirilir. Serbest dans + veya – 1 O saniyeyle dön dakika sürer.

 

Dengeli Hareketler

Buz dansçılarının, özellikle de işleri partnerlerini havaya kaldırmak olan erkeklerin öğrenmesi gereken ana teknik, dengedir Buz dansçılarının, sürat patencileri kadar hızlı kaymaları gerektiği düşünülünce, dayanıklılık ikinci sırada gelir. Koordinasyonsa anahtardır; çünkü bir balo dansı sırasında kusursuz ayak hakimiyeti, mükemmel bir ustalıktır.

Sayılara Göre Dans Etmek

Dansları yarışmaya taşımadan önce buz dansçıları, mükemmeli yakalamak için adım çizelgeleriyle çalışırlar. Westminster valsi görkem, zarafet ve onurun bir sembolüdür ve çiftler iki bölüm halinde jüriye bunu ifade etmeye çalışırlar.

 

Yorumlar

Free Porn Video