Buz Hokeyi Nedir? Nasıl Oynanır? Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi

 

Buz Hokeyi Nedir Nasıl Oynanır Teknikleri Ve Kuralları Hakkında BilgiBuz hokeyi ya da ABD ve Kanada’da bilindiği adıyla sadece “hokey”, buz üstünde oynanan hızlı ve aksiyon dolu bir oyundur. 20 dakikalık üç periyottan oluşan 60 dakika boyunca vücutlarının çeşitli yerleri korumalarla dolu altışar oyuncu, pişirilmiş kauçuk pakları, ellerindeki çubukları kullanarak rakip kaleye göndermeye çalışır. Buz hokeyi dinamik ve hem izlemesi hem de oynaması çok heyecanlı bir oyundur. Televizyon başına çok sayıda seyirci toplayan ve fanatik taraftar kitlelerine sahip bir oyundur. E: Kökeni Kanada olan spor bugün başta Kuzey Amerika ve Avrupa olmak üzere 30’dan fazla ülkede oynanmaktadır. Buz hokeyi Kuzey Amerika’nın dört ana sporundan biridir. Kuzey Amerika’daki Ulusal Hokey Ligi (NHL) bu spor dalının en üst ligidir. 30 NHL takımından sadece altısı Kanadalıdır ama oyuncu sayısı bakımından Kanadalılar Amerikalıları geride bırakmaktadır. Kanadalıların sayısı Amerikalıların üç katıdır.

Oyuncu Profili

Hokey oyuncuları hızlı düşünmeli, hızlı harekete geçmek ve strateji uzmanı olmalıdır. Oyuncular saatte 40 kilometre hıza ulaşabilmek için oldukça sağlıklı ve güçlü olmalı ve yüksek hızda aniden dönmek ya da manevra yapabilmek için bedenlerini çok iyi kontrol etmelidir. Pak, korkunç hızlara ulaşabilir dolayısıyla oyuncular pakı kontrol etmek, pas vermek veya şut atmak için şimşek hızında reflekslere sahip olmalıdır.

Oyun Alanı

Hokey oyun alanları özel olarak tasarlanmıştır. Köşeleri yuvarlak bir dikdörtgene benzemektedir ve etrafı “kaplamayla” (kabaca 1 metre yüksekliğinde) kaplıdır ve kalabalığı korumak üzere pürüzsüz pleksiglastan üretilmektedir. Hokey sahaları için iki tane standart büyüklük vardır. Kuzey Amerika’da kullanılanı olimpik yarışmalarda ve diğer pek çok ülkede kullanılandan biraz daha küçüktür. Sahanın iki ucunda metal çerçeve ve arkasına gerilmiş fileden oluşan bir kale bulunmaktadır. Buz yaklaşık 2 cm kalınlığındadır ve sekiz ila on tane ince tabakadan oluşmaktadır.

 

Başlama Atışı: Oyun orta noktada yapılan başlama atışı ile başlar. Atılan gollerin ardından yine aynı noktadan başlama atışı yapılır. Bu korkaklar için çok uygun bir an değildir. İki takımdan birer oyuncu biraraya gelir, kafaları tokuşturur, sopalarını buz üstünde hazırda bekletir ve pozisyon alırlar. Hakem oyunu başlatmak için pakı yere iki oyuncunun arasına bırakır ve geri çekilir. Oyuncular sopalarıyla mücadeleye başlar ve pakın hükimiyetini kazanmaya çalışır. Amaç rakip kaleye gitmek ve gol atmaktır.

Kim Nerede Oynar?

Bir takım en fazla 22 oyuncudan oluşur, bunların en az iki tanesi kalecidir. Aynı anda bir takımdan altı oyuncu sahada bulunabilir. Bunlardan biri genelde kalecidir ve oldukça ağır bir koruma elbisesi giyer ve kalenin önünde bekler. Eliyle, vücuduyla ya da sopasıyla bakın önüne geçer ve kaleyi savunur. Beş takım arkadaşından üçü hücum ikisi savunma oyuncusudur. Hücum oyuncuları —”göz alıcı” olanlar— sol kanat, sağ kanat ve orta saha oyuncularıdır. Rakip hücum oyuncularını karşılayan savunma oyuncuları ise sağ ve sol savunma diye adlandırılır.

Ne Giyerler?

Sert buz zemin ve yan duvarlar, saatte 190 kilometre hızla uçan paklar ve elbette kan peşinde koşan oyuncular biraraya geldiğinde çok sayıda risk ortaya koymaktadır. Paten ve sopaların yanında hokey oyuncuları sakatlık riskini en aza indirmek için bir dizi güvenlik aparatıyla donanırlar. Bu donanımın içinde kask, omuzluk, dirseklik, ağız koruması, koruyucu eldiven, yoğun korumalı şortlar —bunlar bazen Breezers olarak anılır- atletik korumalar, baldır korumaları, “haya” koruması ve bazen de boyun korumaları bulunur. Kaleciler maske ve daha ağır ve özel giysiler giyer çünkü onların direk ve hızla gelen paktan korunmaları gerekmektedir.

 

Oyunun Kuralları

Pakı rakip kaleye sokmak oyunun amacıdır. Çok fazla kural ve düzenleme yoktur, örneğin kavga etmek oyunun bir parçasıdır ancak ofsayt kuralı oyun kalıplarını belirlemektedir.

Oyun İçinde Kalmak

Ofsayt kuralının amacı hücum oyuncularının kalenin önünde dikilmelerini önlemektir. En önemli ofsayt kuralı hücum oyuncularının hücum bölgesine doğru pakı arkadan izlemeleri gerektiğini söylemektedir. Eğer oyuncunun iki pateni birden hücum bölgesine paktan önce girerse oyuncu ofsayta yakalanmış olur. Diğer kilit ofsayt kuralları aşağıda verilmiştir.

Faul Yapmak

Erkek hokeyinde oyuncular, pakı kontrol eden ya da kısa süre önce pas vermiş olan diğer oyunculara vurmak İçin kalçalarını ya da omuzlarını kullanır. Buna vücut-kontrol denir ve tamamen kurallara uygundur. Fakat aşağıda sıralanan hareketler fauldür ve ceza gerektirir.

Hakem İşaretleri

İki tür hakem vardır. Saha içi hakemleri: Bunlar oyun içinde karar veren ve uygulayan hakemlerdir. Saha dışı hakemleri: Daha çok idari kararlar veren hakemler. Hakemler yukarıda verilen ihlalleri ifade etmek için düdük kullanır. Buz hokeyinde kullanılan işaretler bu oyuna özgüdür. Oyun İçinde kullanılan ondan fazla hareket vardır. Aşağıda en çok kullanılanları verilmiştir.

1

Oyun

Buz hokeyi kalabalıklara eğlenceli gelen ciddi bir hücum-savunma oyunudur. Paka sahip olan oyuncu saha içinde pozisyon bulabilmek için dolaşır. Savunma oyuncuları ise rakibi sıkıştırarak ve ilerlemelerini engellemeye çalışarak pakı kapmaya çalışırlar. Bu yüksek-tempo oyunu oyuncuların buz üstünde hızlı hareket etmelerine, müthiş pas ve şut tekniklerine ve akılcı oyun stratejilerine dayanır.

Paka Vurmak

Pakı filelere göndermek her oyuncunun temel amacıdır ve izleyiciler de bunu görmek için para öder. Şut atma teknikleri pas verirken kullandıklarına göre daha saldırgancadır.

111

 

Yorumlar

Free Porn Video