Bronşit – Bronşiolit Nedir? Nasıl Geçer? Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında

 

Bronşit - Bronşiolit Nedir Nasıl Geçer Belirtileri Ve Tedavisi HakkındaBronşit, solunum yolları mukozasının ve akciğerdeki solunum yollarının küçük bir kısmının akut iltihabıdır. Vakaların yüzde doksanından virüsler sorumludur. Nezleli bir akıntıdan yaklaşık beş ya da altı gün sonra bronşit ya da bronşiolit belirtileri kendini göstermeye başlar. Bronşitin belirtileri: Kuru, derinden gelen öksürüğü, birkaç gün sonra beyaz ve koyu kıvamlı balgam çıkarılmasına yol açan öksürük izler, nefeste hışırtı duyulabilir. Bebekler ve küçük çocuklar balgamı öksürerek yukarı çıkarabilir, ama tüküremezler ve yutarlar. Kuvvetli öksürük krizlerinde bu balgam midenin içindekilerle beraber dışarı kurulabilir.

Bronşitin 14 günden fazla sürmemesi gerekir. İlk günlerde ateş görülebilir. Akciğerin daha derinlerindeki, küçük hava borusu ağlarının (bronşioller) iltihaplanması olan bronşiolit, hastalığın özel bir türüdür. RS virüslerinin (Respiratory Syncytal virüsleri) neden olduğu hastalık, daha çok kış ve ilkbahar aylarında kendini gösterir. Bronşiolit bronşiol çeperlerinin daralmasma (spastik) neden olur ve solunumu, çocuğun hastaneye kaldırılmasını gerektirecek kadar zorlaştırabilir.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Önce kuru öksürük, ardından balgamlı öksürük 2) Öksürürken kusma

 

Not: Kekik öksürüğün sökülmesine yardımcı olur ve öksürük şuruplarında kullanılan, faydasını kanıtlamış bir etken maddedir.

Komplikasyonlar: Bronşit akciğer iltihabına dönüşebilir. Bronşiolit beraberinde bronşiyal sistemin aşırı tepki vermesini getirebilir (bronşiyal astım). Altı aydan küçük bebeklerde, nefes darlığının eşlik ettiği spastik bronşite neden olabilir.

Doktora Gitmek Gerekir mi: Çocuğunuzun ateşi 38,5°’nin üstüne çıkıyorsa, balgamı cerahatli ve sarımsı yeşilse, ya da bir haftadan fazla olmasına rağmen öksürüğü iyiye gitmiyorsa, doktora gitmelisiniz.

 

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Kuvvetli bir tahriş öksürüğü varsa, doktor hastalığın ilk günlerinde kodein içeren öksürük şurubu verebilir. Bronşiolit ve spastik bronşitte bronşları genişletici ilaçların enhelasyonu işe yarar. Bakteriyel bronşiti antibiyotikle tedavi edebilir.

Sizin Yapabilecekleriniz: En önemlisi temiz hava ve balgam sökücülerden faydalanmaktır: Kekikte bulunan bitkisel etken maddeleri içeren öksürük şurupları ya da eczaneden alabileceğiniz kimyasal balgam sökücüler (ambroksol ya da asetilsistein) kullanabilirsiniz. Çocuğunuza bolca içecek, en iyisi çay verin. Öksürük kesici ilaçlar sadece hastalığın başlangıcındaki ilk bir iki gün faydabdır. Bunun ardından, yani balgam oluşmaya başladıktan sonra, öksürüğün kesilmemesi gerekir.

Evde Hazırlanan İlaçlar: Odaya, bir çamaşır kurutma askısı yerleştirip üstüne ıslak bezler asın. Böylece hava nemli tutulur. İçyağı sürülmüş göğüs sargıları balgamı söker. Kan akışını canlandırır ve böylece balgamı söker. Günde üç kez on dakika kızılötesi ışığa tutmak ya da tuzlu suyla buhar banyosu da işe yarar.

Homeopati: Destekleyici olarak günde bir tablet Kalium bichromicum D6 verin; balgamı söker. Cuprum metallicum D3 ya da Bryonia D3, günde üç kez birer tablet verilirse tahriş öksürüğünü yatıştırır.

 

Yorumlar

Free Porn Video