Bowling Nedir? Nasıl Oynanır? Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi

 

Bowling Nedir Nasıl Oynanır Teknikleri Ve Kuralları Hakkında BilgiBowling, bir katılım sporu olarak yaygınlığı açısından muhtemelen futbolun hemen ardından gelir, Milyonlarca insan bu salon sporunun rahatlayıp sosyalleşmek için mükemmel bir yol olduğunu düşünse de, spor aynı zamanda aşırı rekabetçi yüzünü de gösterebilir. Bowling oyuncuları ağır bir topu düz bir sahadan geçirerek, 10 lobutun mümkün olduğunca çoğunu devirmeye çalışır. Puanlar devrilen lobut sayısına göre belirlenir. Her lobutun devrildiği “strike”lar, fazladan sayı kazandırır. Oyun, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1920’lerde ortaya çıktı. İngiltere’deki ilk bowling salonlarıysa 1960’ta açılmıştır. En prestijli yarışma yılda bir düzenlenen Weber Kupası’dır. Golf’teki Ryder Kupası gibi Avrupa Takımı ABD Takımı ile karşı karşıya gelmektedir.

Oyuncu Profili

Tek gerekli vasıf, sonsuz denemeden sonra top hakimiyetini sağlamayı öğrenilebilme yeteneğidir. Yaşta sınırlama yoktur: Amerikalı Dick Weber 2002 Profesyonel Bowling Derneği ödülünü kazandığında 72 yaşındaydı.

Lobutlar Ve Toplar

Lobutlar ve toplar önceleri sadece ahşaptan yapılırken, artık lobutlarda sentetik ya da plastik kaplama ahşap; toplardaysa plastik, üretan, epoksi ya da bu malzemelerin birleşimi kullanılıyor. Eğlence amaçlı 10-lobut bowlingi için, oyuncunun gücüne göre farklı ağırlıkta toplar bulunur.

 

Top : Tam boyuttaki bir yarışma topu 17.25 kg dır. Yüzeyi başparmak, orta parmak ye yüzük parmağı delikleri dışında tamamen pürüzsüzdür.

Lobutlar : Bütün Lobutlar aynı boydadır ve göbek kısımları 11.4 cm genişliğinde olmalıdır. Her biri 1.47-1.6 4kg ağırlığındadır.

Kulvarda Yaşam

Bowling kulvarı 39 poliüretan ya da ahşap döşeme tahtasından yapılır. İki yanında, hedef yolundan ayrılan topların biriktiği yarım daire biçiminde kanallar bulunmaktadır. Çoğu halka açık bowling kulvannda, kanalların kulvar tarafındaki kenarlarına indirilebilen kaldırılabilir koruma raylar’ vardır: Top hakimiyetini sağlayacak güçten yoksun oyunculara destek amacıyla konulurlar. Yarışmacılar faul çizgisine gelmeden topu ellerinden çıkarmalı ve topu yuvarladıktan sonra da çizgiye basmamalıdır, Her sıradan sonra,  toplar otomatik olarak kulvarın sağ tarafına yerleştirilmiş yüksek, eğimli bölmeye konur.

 

Kulvar Kuralları

Bowling yarışmasında her oyuncunun, mümkün olduğunca çok lobut devirmek için, her biri iki denemeden oluşan 10 frame’i vardır. Bir denemede 10 lobutun tamamını deviren yarışmacılar bir strike’la ödüllendirilir ve bir sonraki frarne’de skorları ne olursa olsun fazladan puan kazanırlar. Böylece strike’tan sonraki iki top için elde edilen puanlar ikiye katlanır. Oyuncu iki denemede de 10 lobutu devirirse bir sparela ödüllendirilecektir; bu da, bir sonraki frame’deki ilk top ile elde edilen puanın iki katına denk gelecek bir fazladan puan demektir. Eğer ikinci denemeden sonra hala’ en azından bir lobut bile devrilmemişse, buna açık frame denir.

Top Hakimiyeti

Topun her lobuta çarpması fizik kuralları açısından mümkün olmadığından, oyuncunun komşu lobutları birbirine çarptırarak bir zincirleme reaksiyon yaratması ve böylece iyi puan alması gerekir. Deneyimli oyuncular, en iyi sonucu almak için topun yörüngesini kavislendirip, topa falso verirler. Top düz giderken lobutlara yaklaştıkça sağa ya da sola doğru falso yapar. İlk atışı plana uygun gitmeyen oyuncuların tek bir topla devrilemeyecek, iki ya da daha fazla lobutu kalabilir. Bu durumda, oyuncu kalan lobutların birini devirecek ve bir açık frame’le yetinecektir.

Stroker’lar ve Cranker’lar

Bowling oyuncuları, en iyi atış yöntemi üzerinde her zaman tartışacaklar; ancak gerçek, her atışın kendi uzmanının olduğudur. Birçok iyi oyuncu zarif ve şık stroker’ı (orta tur ve falsolu atış) tercih ederken, diğerleri crank’ın (fazla tur ve falsolu atış) güç oyununu tercih edebilmektedir. Doğu Asya’da döndürme veya “helikopter” atışı da popülerdir.

Mükemmel Oyun

Her atışında strike yapan oyuncu frame başına 30 puan alır. Onuncu ve son framerde de strike yinelenirse, iki fazladan top hakkı kazanılır. Eğer bunlar da strike ile sonuçlanırsa, oyuncu en yüksek puan olan 300 puanı alır ve mükemmel oyunu sergilemiş olur. 1997’de, Nebraskalı bir oyuncu bir seride art arda üç mükemmel oyun sergileyen ilk kişi olmuştur. Mükemmel oyunlar çok nadir gerçekleşir.

 

Yorumlar

Free Porn Video