Boğaz İltihabı Nedir? Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Boğaz İltihabı Nedir Ne İyi Gelir Nasıl Geçer Belirtileri Ve TedavisiDiğer adı Farenjittir. İki yaşın altındaki çocuklarda boğaz iltihabının nedeni genellikle virüslere bağlı enfeksiyonlardır. Çocuk yuvası ve okul çağında bakterilere bağlı boğaz iltihaplan artar. Bu hastalıkların nedeni çoğunlukla, kızıl hastalığına da neden olmalarıyla tanınan, A grubu hemolitik streptokoklardır. Boğaz iltihapları havadan ulaşan balgam damlacıkları ve sürülme yoluyla bulaşır. Neredeyse birdenbire boğaz ağrısı ve yutkunma zorlukları ortaya çıkar. Boğazın arka çeperi, damak, geniz bademciği ve bademcikler kızarır, şişer ve mukozası donuk, balgamsı bir katmanla kaplanabilir.

Boyundaki lenf bezleri hissedilebilir hale gelir ve fasulye büyüklüğüne ulaşabilir. Virüs iltihaplarında daha çok donuk, açık kırmızı bir renk alıp şişmiş mukoza ve hafif ya da yüksek ateş görülür. Bakteri enfeksiyonlarında mukoza koyu kırmızı şişer, üstünde yapışkan bir katman ya da cerahatli çizgiler ve orta-yüksek arası ateş görülür. Çocuğunuzda boğaz iltihabı olup olmadığını anlamak için, bir el feneriyle ağzının içini aydınlatarak bakın. Çocuğunuzdan kafasını geriye atmasını, ağzını kocaman açmasını ve “AAAA” demesini isteyin. Böylece boğazın arka çeperini görebilirsiniz. Dil görüşünüzü engelliyorsa, temiz, olabildiğince geniş bir kaşık sapı ya da tahta spatulayla dilini aşağı bastırın. Aman dikkat, çok bastırırsanız midesi bulanabilir!

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Boğaz ağrısı 2) Yutkunma zorluğu 3) Boğaz bölgesinde kızarma ve mukozasında şişme 4) Ateş 5) Boyundaki lenf düğümlerinde büyüme

 

Doktora Gitmek Gerekir mi: Üç dört gün geçmesine rağmen çocukta iyileşme belirtileri görülmezse, komplikasyon olasılığını ortadan kaldırmak, varsa olanlari tedavi ettirmek için doktora gitmek gerekir. Çocuğunuzda kızıl olduğundan şüpheleniyorsanız, lütfen hemen doktora gidin!

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Lokal olarak mukozayı uyuşturacak hap ya da çözeltiler verebilir. Doktorunuz hastalığa neden olan mikrobu saptamak için boğazdan sürüntü alabilir ve gerekiyorsa antibiyotik verir.

Sizin Yapabilecekleriniz: Yutkunma zorluğuna karşı ada çayı, kekik, sarmaşık, sıracaotu özleri içeren pastil ya da çaylar işe yarar.

 

Evde Hazırlanan İlaçlar: Çocuğunuzun tercihine göre sıcak ya da soğuk boyun sargıları (örneğin labne peyniri ya da patates sargısı) hazırlayın.

 

Yorumlar

Free Porn Video