Böcek Sokmasına Ne İyi Gelir? Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Ve İlk Yardım

 

Böcek Sokmasına Ne İyi Gelir Nasıl Anlaşılır Belirtileri Ve İlk YardımBöcek sokması ya da ısırığı çocuğunuz için rahatsız edici olabilir, ama genellikle zararsızdır. Sokma yerinin etrafındaki cilt hemen şişer, kızarır ve kaşımr. Ancak çocuk belli böceklerin zehirine alerjik tepki veriyorsa, ciddi komplikasyonlar meydana gelebilir. Mide bulantısı, kusma ve baş dönmesi gibi, durumlarda, cilt döküntüsü ya da ani dolaşım durması da  yaşanabilir. Çok sayıda böcek ısırığı, her durumda tehlikelidir. Solunum yolu ve dil mukozası şişebileceğinden, ağız içi ya da boğaz bölgesindeki sokmalar acil vakalara dönüşebilir. Solunum yollarının yaşamsal tehlike oluşturacak şekilde daralmasıysa nadiren görülür, çünkü bunun için böceğin gırtlak ve boğaz bölgesinin iyice derinlerine girmesi gerekir.

Çocuk nefes almakta zorlanıyorsa, hemen doktora ulaştırılması gerekir. En iyisi çocuğu hastaneye götürün. Solunum durursa, suni solunum yaptırılmalıdır. Çocuğunuzu böcek ısırıklarından koruyan: Çiçek açan çimenlerde çıplak ayak gezmesine izin vermeyin. Yazın şekerli içecekleri kesinlikle ağzı açık bırakmaym ve her zaman bir kamış kullanın! Açık havada tatlı yiyecekler yerken dikkat edin!

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Sokma yerinin etrafında cilt şişer, kızarır, kaşınır ve acır. 2) Geçici mide bulantısı ve baş dönmesi hisleri 3) Kusma 4) Ağız ve boğaz bölgesindeki sokmalarda solunum sorunu (acil durum!)

 

İlk Yardım Önlemleri: Arı, eşek arısı ya da yaban arısı sokmalarında iğneyi çıkarmanın en iyi yolu, cımbızla çekmek değil, tırnağınızı kullanarak yana doğru süpürmektir. Çekerken iğne kırılabilir ve yaraya daha fazla böcek zehiri akabilir. Sirkeli killi toprakla hazırlayacağınız soğuk sargılar ya da limon suyu acıları dindirmeye yardımcı olur. Böcek ısırığına karşı jel serinletir ve kabarıklıkları indirir. Böceğin soktuğu yerin üstüne taze kesilmiş bir soğan da koyabilirsiniz: Böylece yarayı serinletir ve şişkinliğini alırsınız.

Ağız bölgesindeki böcek sokmalarında çocuğa hemen aralıksız olarak buz em-dirin. Ayrıca sürekli olarak boğazına soğuk sargı uygulayın. Çocukta böcek alerjisi olduğunu bili-yorsanız, çocuk oynarken, spor yaparken ya da tatile çıktığınızda doktorun verdiği alerji acil durum seti her an kullanıma hazır olmalıdır!

Homeopati: Isırık yerine hemen Apis mellifica D30 damlaları sürün ve iyileşene kadar günde üç kez beş globuli Apis mellifica D30 verin. Eşek arısı ısırıklarında Ledum D30 işe yarar.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video