Bilinç Kaybı Nedir? Nasıl Anlaşılır? Nedenleri Ve İlk Yardım

 

Bilinç Kaybı Nedir Nasıl Anlaşılır Nedenleri Ve İlk YardımÇocuğunuzda bilinç kaybı varsa, onu hareket ettirmenize rağmen gözlerini açmaz, onunla yüksek sesle konuşmanıza rağmen tepki vermez, dokunmanıza ya da çimdiklemenize (bunun için en uygun bölge burunla üst dudak arasıdır) kayıtsız kalır. Bebeklerde bilincin kapanıp kapanmadığını anlamak için en iyisi burun kemeri ya da göğüs kemiğinin üstünden çimdikleyerek, acı uyarılarına tepki vermesine çalışmaktır. Çocuk tepki vermiyorsa, bilinci kapalı demektir. Hareketleri yavaşlıyor ya da tamamlanamıyorsa, çocuk apatik bir haldeyse kısa süre içinde bilincinin kapanacağından endişe duyabiliriz. Bilinç kaybına uğramış çocukların göz bebekleri ışığa tepki vermez, donuklaşır.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Çocuk dışarıdan uyarılara tepki vermez 2) Konuşmaya tepki vermez 3) Göz bebekleri ışığa tepki vermez 4) Cildi solgundur

İlk Yardım Önlemleri: Bilinç kaybında solunumda da sorun çıkacağını hesaba katmalısmız! Akut boğulma tehlikesi söz konusudur. Lütfen hemen bir acil servisle temasa geçin! Çocuğunuzu sabit yan yatış konumuna getirin. Yardım gelene kadar, bilinci kapalı ve solunuma devam eden çocuğunuzu sabit yan yatış konumuna getirin. Bunun için önce çocuğu sırtüstü yatırın ve sağ kolunu dik açıyla ileri uzatın.

 

Sol kolunu çaprazlamasına göğüs kafesinin üstüne yerleştirin, sol bilek sağ omzun üstünde olsun. Çocuğun sol dizini kaldırın, aynı anda sol omzu ve sol dizi kavrayarak, çocuğu sağa çevirin. Çocuğun (bebekler dışında) başının yukarı doğru gergin ve ağzının açık olmasına dikkat edin. Acil yardım ya da ambulans gelene kadar, çocuk bu konumda kalmalıdır. Bu işlem sol tarafa doğru da yapılabilir.

Özellikle çocuğunuz kustuysa ya da ağız ve burnundan kan geliyorsa, sabit yan yatış konumuna getirilmesi önemlidir. Çocuğun omurgasında yaralanma olduğundan şüpheleniyorsanız, çocuğu olduğu gibi bırakın. Acil yardım gelene kadar, gerekiyorsa suni solunum yapmalı ve çocuğun kalbi durduysa, kalp masajı uygulamalısınız. Bunların nasıl yapılacağını ilkyardım kursunda öğrenebilirsiniz.

 

Yorumlar

Free Porn Video