Bilardo Nedir? Nasıl Oynanır? Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi

 

Bilardo Nedir Nasıl Oynanır Teknikleri Ve Kuralları Hakkında BilgiEn yaygınları üç top ve İngiliz bilardosu olan birçok bilardo türü vardır. Üç top bilardo masasının cebi yoktur, puanlar bir topun diğer iki topa değmesiyle elde edilir. İngiliz Bilardo masasında cepler bulunur ve puanlar ya üç top usulü ya da topları cebe sokarak kazanılır. Üç top bilardo masalarında kumaşın ısınmasını sağlayan bir sistem sayesinde, toplar oyun yüzeyinde daha hızlı hareket eder. Üç top için kullanılan diğer isimler Fransız bilardosu ya da karamboldür.  İlk bilardo çeşitleri 15. yüzyılda oynanmıştır.

Masa

Bilardo masası ince yün kumaşla kaplı mermer yataktan yapılmıştır. Üç top oynanan masanın kenarı bant ile çeviriliyken, İngiliz bilardosunda buna ek olarak altı adet cep bulunmaktadır.

Toplar

Hem üç top bilardoda hem de İngiliz bilardosunda yalnızca üç top kullanılır: iki ıstaka topu (biri beyaz diğeri sarı ya da noktalı beyaz) ve bir kırmızı hedef topu. Her oyuncunun kendi ıstaka topu vardır ve tüm oyun boyunca bununla oynar.

 

Puanlama

Üç top bilardoda bir “hesap” (puan) oyuncunun hem hedef topuna hem de rakibinin ıstaka topuna bir atışta vurmasıyla elde edilir. İngiliz bilardosunda bu “cannon” olarak bilinir ve iki puan değerindedir. Topun cebe sokulması ya da kırmızı topa vurmadan geçmesi (üç puan) veya rakibin ıstaka topuna vurmasıyla (iki puan) fazladan puan elde edilir. Tek bir atışla farklı tür puanlar toplanabilir, örneĞin, cannon’dan sonra kırmızının cebe sokulması beş puan getirir.

Kuralına Göre Oynamak

Bir üç top oyununun başlangıcında, toplar masada üç noktaya yerleştirilir: Kırmızı top alt noktada, rakibin ıstaka topu üst noktada ve oyuncunun ıstaka topu üst bantta merkez noktadan en fazla 15 cm geridedir. Tek kural, ıstaka topunun önce kırmızı topa vurmasıdır. Faul atışları yanlış ıstaka topuna vurmak ve art arda iki güvenli atış yapmaktır. Bunlar bir el beklemek ve faul atışıyla alınan sayının kaybedilmesi ile sonuçlanır. İngiliz bilardosunda, kırmızı top masanın üst tarafındaki bir noktaya yerleştirilir ve oyuncunun ıstaka topu D’nin içerisine konur (rakibin ıstaka topu sırası gelene kadar bırakılır). Topa vurulamaması (bir puan) ve ıstaka topunun bir topa vurmadan cebe sokulması (üç puan) hallerinde, ceza puanları rakibin puan hanesine yazılır.

 

Yorumlar

Free Porn Video