Beyin Zarı İltihabı (Menenjit) Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

 

Beyin Zarı İltihabı (Menenjit) Nedir Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında BilgiBeyin zarı iltihabı (menenjit) normalde bir virüs ya da bakteri enfeksiyonundan sonra görülür: Hastalık yapıcı mikroplar beyne ve onu çevreleyen zara yayılır. Bakteriler cerahatli bir beyin zarı iltihabına neden olur ve hastalığın antibiyotikle tedavi edilmesi gerekir. Virüs kökenli beyin zarı iltihapları ağırlıklı olarak kabakulak, kızıl ya da kızamık enfeksiyonlarıyla bağlantılıdır. Hasta çocuk çevresine ilgisizdir, başı ağrır, ateşi yükselir ve kusar. Her temas ve hareket canını acıtır. Genellikle çocuk başını eğemez (ense sertliği). Çocuğunuzu sırtüstü yatırdığımz zaman ayağıyla çenesine dokunamıyorsa, beyin zarı iltihabı açısından alarm sinyalleri yanıyor demektir.

Bebeklerde bu tipik belirtiler görülmez. Ancak bebek de çevresine ilgisizdir, ateşi yükselir ve sık aralıklarla kramp nöbetleri geçirir. Bebeğin bıngıldağı henüz açıksa, burada bir şişme görülür. Cerahatli bir beyin zarı iltihabı zamanında tedavi edilmezse, ciddi zihinsel sakatlıklara, felç ve kramp nöbetlerine yol açabilir. Virüs kökenli bir beyin zarı iltihabı genellikle ciddi sonuçlar doğurmaz.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Yüksek ateş ve çevreye ilgisizlik 2) Baş ağrıları 3) Ense sertliği 4) Kusma 5) Temas edilince acı

 

Beyin iltihabı (ansefalit): beyin zarı iltihabına bağlı olarak ya da kendiliğinden ortaya çıkabilir. Hastalığın nedenleri, beyin zarı iltihabıyla aynıdır. Belirtileri baş ağrısı, bilincin gidip gelmesi, ateşin yükselmesi ve kramplar şeklindedir. Daha sonra kaslarda felç belirtileri de bunlara eklenir.

Doktora Gitmek Gerekir mi: Çocuğunuzda en ufak bir beyin zarı iltihabı belirtisi gördüğünüzde, hemen doktora gidin.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Beyin zarı iltihabı varsa, doktor çocuğunuzu hemen hastaneye yatıracaktır. Hastanede hastalığa bakterilerin mi, virüslerin mi neden olduğu araştırıhr. Bakteri enfeksiyonu varsa, çocuk hastanede 14 gün boyunca antibiyotik tedavisi görür. Virüslerden kaynaklanan beyin zarı iltihabı pek çok vakada belli bir yöntemle tedavi edilemez.

 

Belirtilerin etkisini hafifletmek için, çocuğunuza ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar verilir. Hastalığa neden olan mikrop Herpes virüsüyse, asiklovir ilacıyla tedavi mümkündür.

Sizin Yapabilecekleriniz: Hastanede olabildiğince çocuğunuzun yanında kalın. Doktorlara güvenin ve çocuğunuza da doktorlara karşı güven aşılayın.

 

Yorumlar

Free Porn Video