Belde Kanal Daralması Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

 

Belde kanal daralması nörojenik klodikasyo gibi semptomlara neden olan kauda ekinamn disk dışı basılanmasını ifade eder. Ayrıca lomber spinal kanal, sinir kökü kanalı veya intervertebral foraminanın herhangi bir şekildeki daralması da belde kanal daralması veya lomber spinal stenoz olarak tanımlanır.

Hastalığın Bulguları Nelerdir?

Belde Kanal Daralması Nedir Neden Olur Belirtileri ve Tedavisi

Belde kanal daralmasının başlıca semptomu nörojenik klodikasyodur. Bu yürüme veya ayakta durma ile ortaya çıkan, oturma veya çömelme ile azalan bacaklarda aralıklı ağrı ve/veya uyuşmalardır. Tek veya çift taraflı belde, kalçalar, uyluklar ve bacaklarda oluşan ağrı, uyuşma, güçsüzlük ve karıncalanma ayakta durma ve yürüme ile artar, oturma, yatma ve öne eğilme ile azalır. Lateral reses ve kök kanalının darlığında tek taraflı, yoğun L5-S1 kök irritasyonu bulgular vardır. Dik duran hastadan arkaya eğilmesi ve bu pozisyonu birkaç dakika sürdürmesi istendiğinde bacakta semptomlar artar. Hafifçe öne eğilme ile semptomlar hafifletilebilir.

Hastalığın Tanısı Nasıl Konulur?

Tanı hikaye dışında miyelografi, magnetik rezonans veya bilgisayarlı tomoğrafı ile konulur. Belde kanal daralması da direkt lumbosakral grafiler spinal kanal darlığını göstermemesine rağmen, genellikle bu grafilerde anormalliklere rastlanır. Direkt grafilerde disk mesafesinde daralma, faset eldem kireçlenmesi ve dejeneratif omur kayması kanal darlığına eşlik edebilir. Kanal daralması tanısında anamnez, spinal falen testi pozitifliği ve görüntüleme yöntemleri yardımcıdır. Elektromiyelografide etkilenen kölelerin dağılımına uygun denervasyon bulunur. Rutin radyolojik incelemelerde sıklıkla dejenaratif değişiklikler ve spondilolistezis görülür.

 

Hastalığın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sadece ağrı sebebiyle ameliyat yapmak doğru değildir. işini görebilecek kadar yürüyebilen hastalara ameliyat yapılmamalıdır. Bu hastalara Fizik tedavi ve rehabilitasyon, ve kaplıca tedavilerini önermekteyiz. Başarısız darlık ameliyatları kişileri yatağa veya cihazlara bağımlı hale getirmektedir. Bundan dolayı operasyon kararı titizlikle tüm cerrahi dışı tedaviler denendikten sonra verilmelidir.

Hastalıktan Nasıl Korunulur?

Hastaların şikayetleri fizik tedavi ile tamamen geçse bile, günlük yaşantısı düzenlenmeli, ağryı azaltan ve artıran durumlar kendisine hatırlatılmalıdır:

• Ağırlık kaldırmaması,

 

• Ağır işler yapmaması,

• Ters hareketlerden kaçınması,

• Geriye kaykılarak iş yapmaması,

• Orta sertlikte bir yatakta yatması,

• Uzun süre aynı pozisyonda kalmaması,

• Mesleğine göre nasıl hareket etmesi gerektiği,

• Ağrıları tamamen geçse bile egzersizlerini her gün düzenli olarak yapması gerektiği vurgulanır.

Tedavilerin hiçbiri, hastanın kendi katkısı olmadan kalıcı başarı sağlayamaz. Bu hastaların her şeyi doktordan beklemeleri ve öğütlenen hiçbir kurala uymadan kendi bildiklerini yapmaları, hiçbir yarar sağlamayacağı gibi, doktoru da başarısızlığa götürür. Uygulanan tedaviler ve hastanın kendi alacağı önlemlerle kişi hiç kuşkusuz yeniden 20 yaşına geri dönmeyeceği gibi, aşınıp yıpranan eklem ve kemikler de yenilenemeyecektir. Ama, en azından daralmanın ilerlemesi yavaşlayacak ve çok daha rahat, az ya da hiç ağrısız bir yaşam sağlayabilecektir. Kanal daralmasında ilk kural olarak mutfakta, iş yerinizde yada bir toplantıda uzun süre ayakta kalmamak gerekir. Mutfakta ve iş yerinde en azından zaman zaman oturarak belinizin üzerindeki yükü azaltın.

İş yaparken tezgahın, masanızın ve hatta evinizdeki musluğun belinizi eğmeden çalışabilecek yükseklikte olmasına dikkat edin. Yerden bir şey almanız gerektiğinde eğilerek değil, çömelerek alın. Alışverişte elinizde çanta veya eşyayla saatlerce dolaşmayın, vitrin önlerinde gereksiz yere dikilmeyin. Gideceğiniz yere, gidebildiğiniz kadar hızlı gidin ve artan sürede oturun. Hızlı yürürken bel kasları çalışacağından beliniz de ağrımayacaktır. Ayakta durmak kadar, uzun süre oturmak da belinizi yorar. İş yerinizde yada televizyon seyrederken arada sırada kalkarak dolaşın, yada bir iki bel egzersizi yapın. Arabayla uzun yola giderken en az saatte bir arabadan inip, belinizi, sırtınızı, omuzlarınızı ve boynunuzu çalıştırarak egzersizler yapın. Arabada otururken, belinizin arkasına bir yastık sıkıştırarak belinizi destekleyin.

Gece yada sabahları bel ağrılarıyla uyanıyorsanız, büyük bir olasılıkla suçlu yataktır. Yatağınızı kontrol edin, yatak çökmüş olabilir. Yatakta baş, boyun ve vücut aynı düzeyde olmalıdır. Bel kaymalarının en başta gelen nedenlerinden biri de bel ve karın kaslarının zayıflığıdır. Özellikle hanımlarda doğumlardan sonra özel egzersizlerle güçlendirilmeyen karın kasları, omurgaya gerekli yeterli desteği veremediği için, bel zorlanmaktadır. Bel ve karın kaslarını güçlendirecek egzersizler şayet sebep oysa, tek çözüm yolu olabilir.

Tüm hareket sistemi için olduğu gibi, omurga içinde en yararlı spor, sistemli ve programlı yüzmelerdir. Topuklu ayakkabı giymeyip. Topuk yükselince, beldeki çukurlar artacak ve omurganın statiği daha da bozulacağı için bel kayması artacaktır.

Fazla kilolar tedaviyi çok zorlaştıracaktır. Kayma artabilir. Belirsiz çok ağrıdığı zaman düzgün bir yere yatın ve baldırlarınızın altına tabure koyarak 15 dakika dinlenin. Bu kurallara uyduğunuz sürece, belki de ilaç ve doktora hiç gerek duymayacaksınız. Aksi takdirde siz ağrılarınızı çekersiniz, doktorlar da boşuna uğraşır!

Bel Egzersizleri

 

Yorumlar

Free Porn Video