Bebeklerde Testis Sorunları (Hastalıkları) Nelerdir? Hakkında Bilgi

 

Bebeklerde Testis Sorunları (Hastalıkları) Nelerdir Hakkında BilgiDoğumdan kısa süre öncesine dek, vücudun alt kısmında, böbreklerin yanında yer alan testisler gelişmeye devam eder. Daha sonra aşağı kayarak, testis torbasındaki yerlerini alır ve ergenlikten itibaren sperm ve erkeklik hormonlarını üretmeye başlar. Bunların yapılabilmesi için vücut ısısının (37°C) altında bir sıcaklık gereklidir, bu yüzden testisler vücudun dışında bulunur. Çocuk doktoru bir yeni doğanda inmemiş testis sorunu olduğunu saptarsa, daha sonra bir kontrol muayenesi yapılması ve belki de bir tedavi gerekecektir.

Hidrosel: Karın bölgesiyle testis torbası arasında açık kalmış bir bağlantı olduğundan, testis torbasında karın içi sıvısının birikmesine hidrosel adı verilir. Yeni doğmuş erkek bebeklerin yüzde onunda bu soruna rastlanır. Bu durumda bebeğin testis torbası her iki yandan ya da sadece bir tarafta gerginleşir ve büyür. Doktor testis torbasına ışık tutarak tanı koyar. Hidrosel vakalarının genellikle tedavi edilmesi gerekmez.

Uzunlamasına katlayacağınız bir kağıt havluyu bebeğin bir kalçasından diğerine enlemesine uzatın ve destek olarak testis torbasının altına yerleştirin. Bebeğinizin altını bağlarken, cinsel organlarının yukarı, göbek yönüne doğru bakmasına özen gösterin. Böylece karın içi sıvısının geri akması kolaylaşır. Buna rağmen bir gelişme gözlemlenemiyorsa, ameliyat gerekli olacaktır.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video