Bebeklerde Sarılık | Yeni Doğan Sarılığı Ne Zaman – Nasıl Geçer?

 

Bebeklerde Sarılık Yeni Doğan Sarılığı Ne Zaman - Nasıl GeçerNeredeyse bütün bebeklerde doğumu takip eden ikinci ya da üçüncü günde sarılık çıkması normaldir. Fizyolojik sarılık adı verilen bu durumun nedeni, sağlıklı bir bebeğin çok fazla sayıda alyuvarla dünyaya gelmesidir. Fazla sayıdaki alyuvarlar çözülür ve bu sırada bilirubin adı verilen bir kimyasal açığa çıkar. Ancak yeni doğanın karaciğeri henüz bu bilirubini (kana rengini veren maddeyi) hızla işlemden geçirecek güçte değildir ve madde ciltte birikir. Bu yüzden yeni doğanın cildi dikkat çekecek derecede sarı bir renk alır, ama idrarı ve dışkısı normal renkte kalır.

Yeni doğan sarılığı doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde ortaya çıktıysa, genellikle bebeğin ve annenin kanı arasındaki bir uyuşmazlıktan kaynaklanır (kan grubu ya da Rh faktörü uyuşmazlığı). Bu durum, beyin hasarına yol açabilecek ağır bir sarılığa kadar gidebilir. Sarılık dördüncü günden sonra ortaya çıktığında da dikkatli olmak gerekir: Burada suçlu, kan zehirlenmesine yol açan bir enfeksiyon olabilir.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Cildin sarı bir renk alması 2) Az emme 3) Göze çarpar bir uyku hali

 

Doktora Gitmek Gerekir mi: Bebeğiniz ikinci gününden önce sarı bir renk almışsa ya da sarılaşma dikkat çekecek kadar yoğunsa veya üç günden daha uzun sürüyorsa, doktor tedavisi gerekir.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Doktorunuz düzenli olarak kandaki bilirubin konsantrasyonunu kontrol edecektir. Konsantrasyon seviyesi yüksekse, fototerapi uygulanır. Burada bebek belli bir dalga boyundaki ışığa maruz bırakıldığı bir küvete alınır. Böylece bilirubinin vücutta çözülmesi ve atılması kolaylaşır.

Bilirubin konsantrasyonu fototerapiye rağmen yüksek kalmaya devam ederse, kan nakli gerekecektir. Başka bir sağlık sorunu olmayan bebekte sarılık on günden daha uzun sürüyorsa, doktor bir metabolizma sorunu olup olmadığını kontrol edecektir. Emzirilen bebeklerde ciltteki sarımsı renk haftalarca devam edebilir.

 

Sizin Yapabilecekleriniz: Çocuğunuzun olabildiği kadar çok aydınlıkta kalmasına, (kapalı) pencerenin hemen yanında yatmasına çabalayın. Işık bilirubinin çözülmesini destekler. Bebeğinize bolca sıvı (çay) verin.

 

Yorumlar

Free Porn Video