Bebeklerde Kolik Nedir? Neden Olur? Ne Zaman – Nasıl Geçer? Tedavisi

 

Bebeklerde Kolik Nedir Neden Olur Ne Zaman - Nasıl Geçer TedavisiÜç ay koliği, bebek iki haftalıkken başlayan ve üç dört aylıkken ortadan kaybolan, bu dönem içinde sürekli tekrarlayan gaz ve karın ağrılarıdır. Erkek çocuklarda daha sık görülür. Bebek özellikle akşamın erken saatlerinde, genellikle her gün aynı zamanlarda ağlamaya başlar ve ne beslemekle, ne pışpışlamakla yatıştırılabilir. Bacaklarını karnına çekip ileri uzatarak havayı tekmeler ve yüzü acıdan buruşur. Ağlama nöbetleri aralıklarla saatlerce sürebilir ve birdenbire sona erer. Üç ay koliğinin nedeni henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Büyük olasılıkla, bebek bağırsağının henüz tam gelişmemiş olması kadar, akşamları aile ortamındaki hareketlilik ya da annenin yanlış beslenmesi de bu duruma katkıda bulunmaktadır. Diğer nedenler arasında bebeğin fazla hızlı süt emmesi, bu arada çok fazla hava yutması ya da sindirim sisteminin süte tepki vermesi (gıda alerjisi) olabilir.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Yatıştırılması mümkün olmayan, genellikle akşamları patlak veren ağlama nöbetleri 2) Bacakların karna çekilip itilmesi

Doktora Gitmek Gerekir mi: Kolikler başladığında doktora gitmeniz gerekir, böylece ağlama krizlerinin örneğin orta kulak iltihabı, fıtık ya da bağırsak düğümlenmesi gibi bir nedenden kaynaklanmadığından emin olabilirsiniz.

 

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Bebeğinizi muayene ettikten ve başka bir sorunu olmadığından emin olduktan sonra, doktorunuz gaza karşı bitkisel ya da kimyasal ilaçlar verebilir.

Sizin Yapabilecekleriniz: Bebek emziren annelerin unutmaması gereken, yedikleri her şeyin bebeğin sütüne karıştığı ve içeriklerine göre, birkaç saat sonra bebekte gaza yol açabileceğidir. Bu yüzden, özellikle vazgeçmeniz gereken gıdalar şunlardır: Taze çekilmiş kahve, kaynamamış süt, yoğurt, baklagiller, lahana cinsi sebzeler, turp, yeşil soğan, şalgam ve kuru soğan. Çocuğunuzda kolayca kolik oluştuğunu gözlemliyorsanız, sütünü içerken sıvının ağzının içine fışkırmamasına dikkat edin. Bebeğinizi emziriyorsanız,

ilk 3o gramı elinizle pompalayarak çıkarın, bebeği ancak ondan sonra emzirmeye başlayın. Biberonla beslenen bebeklerde, ölçüsüne göre, kaynatılmış papatya, rezene ya da anason çayını bir kâseye koyun, belirtilen miktarda süt tozu karıştırın ve bu karışımı biberona doldurup çalkalayın. Böylece sütün köpürmesini önlemiş olursunuz. Emme deliği fazla büyük olmasın (saniye başına bir damla) ve biberonun ağzı bebeğin ağzının içine fazla kaymasın. Bebeğinizi emzirirken ya da biberonla beslerken dakika başı ara vererek bebeğinizin geğirmesine zaman tanıyın.

 

Bütün besleme süresi boyunca bunu tekrarlayın ki bebeğiniz yuttuğu havayı çıkarabilsin. Bebeğinizin gazı varsa, karnına saat yönünde masaj yapın. Bebeğinizi yüzüstü durumda çıplak karnınıza yatırın böylece güzelce ısınabilir. Bu “uçma pozisyonunda” bebeğiniz önden ve arkadan vücut ısınızı alır ve yuttuğu fazla havayı atması kolaylaşır. Havanın çıkmasını sağlamak için sırtına hafifçe vurun. Bazı çocuklar, babaları onları böylesine sevgi dolu bir şekilde sakinleştirdiği zaman daha kolay rahatlar. Gerekiyorsa çocuğunuza anason temelli bir bitkisel ilaç olan Carum Carvi fitillerinden de verebilirsiniz.

Evde Hazırlanan İlaçlar: Bebeğinizin karnının üstüne uzunlamasına nemli, sıcak bir sargı yerleştirin.

Homeopati: Chamomilla D6 ya da Calcium carbonicum Hahnemanni D6 veya Calcium phosphoricum D6 destekleyici tedavi olarak yararlıdır, iki üç saatte bir beş globuli verebilirsiniz.

Bütün bu uygulamalar sorunu çözmeye yeterli olmadıysa, doktorunuzun vereceği gaz çözücü ilacı kullanın. Bu ilacı biberonun içeriğine katmayın ve bir dozun yarısını yemekten önce, yarısını yemekten sonra verin. Bütün çabalara rağmen bazen sonuç alınamayabilir. Böyle durumlarda tek yapılacak şey sabırla beklemektir, çünkü ağlama krizleri üç dört ay içinde zaten kendiliğinden geçecektir. Yine de sizin ilgi ve şefkatiniz önemlidir ve bebeğinizin bu dönemi daha rahat atlatmasını sağlar.

 

Yorumlar

Free Porn Video