Bebeklerde İşitme Kaybı Nedir? Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Bebeklerde İşitme Kaybı Nedir Nasıl Anlaşılır Belirtileri Ve TedavisiEn sık görülen belirtiler: Çocuk ses kaynağını görmediği sürece, seslere tepki vermez.

Çocuklarda işitme sorunları sadece çevreyle ilişkilerini engellemez, aynı zamanda konuşma becerisinin gelişmesini de güçleştirir. Genellikle bu durum ruhsal bozukluklara neden olur ve zihinsel gelişimi olumsuz etkiler. Kontrol muayenesi randevularına aksatmadan giderseniz, doktorunuz çocuğunuzda işitme sorunları olup olmadığını saptayacaktır. Yaklaşık beşinci aydan itibaren çocuk kafasını bir ses kaynağına doğru çevirir, onuncu aydan itibaren de adı söylendiği zaman tepki vermesi beklenir.

Çocuğunuzun iyi duyup duymadığından emin olamıyorsanız, sizi göremeyeceği şekilde arkasında durun ve elinizde bir parça yağlı kağıt tutarak kağıdı hışırdatın. Çocuğunuzun arkasına dönüp sesin nereden geldiğine bakması gerekir. İşitme bozukluklarında sorunun erken teşhisi ve zamanında tedavi edilmesi önemlidir. İşitme sorunları olan bir çocuk konuşmayı öğrenmekte de zorluk çekecektir.

 

Çocuğunuz konuşma becerisi geliştirme sürecinde zorluklar yaşıyorsa, işitme yetisinin pediyatrik bir işitme muayenesinden geçirilmesi de gerecektir. Ancak bu tetkikler tamamlandıktan sonra logopedik tedaviyle çocuğun konuşma kusurları üzerinde çalışmaya başlanabilir. Yeni doğanların da, en iyisi bir OAE testi kullanılarak, işitme kontrolünden geçirilmesi gerekir.

Doktora Gitmek Gerekir mi: Çocuğunuzun en ufak bir işitme sorunu olduğunu düşündüğünüzde, olabildiğince çabuk doktorunuza danışmalısınız.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Doktorunuz işitme testleri yaparak, çocuğunuzda bir ağır işitme sorunu olup olmadığını tespit edecektir. Böyle bir sorun varsa, çocuğunuzu bir kulak-bunun-boğaz uzmanına sevk eder. Bu uzman durumuna göre çocuğunuza bir işitme cihazı verir ya da konuşma tedavisi (logopedi) önerir.

 

İşitme sorununun nedeni bir kulak iltihabı ya da kronik nezleyse, asıl hastalık geçtikten ve çocuk iyileştikten sonra bu sorun da çözülecektir. Bazen ağır işitmenin nedeni kulak kanalını tıkayan, sertleşmiş kulak kiridir. Doktor çocuğunuzun kulağını yıkayınca, işitme sorunu geçer. Bu kulak yıkama işlemini kendi başınıza yapmamanız gerekir.

Sizin Yapabilecekleriniz: İkinci ve üçüncü kontrol muayeneterinde çocuğunuzun işitme yetisinin özel işitme testiyle (OAE) ölçülmesine dikkat edin. Çocuğunuzda ağır işitme sorunu saptandıysa, bir işitme cihazı kullanması gerekecektir. Bu cihazın düzenli olarak işitme cihazı teknisyeni tarafından gözden geçirilmesi gerekir.

OAE-Testi: Bu işitme testinde oto akustik emisyonlar (0AE) kullanılarak, çocuğun kulağına iç kulaktaki işitme hücrelerinin bulunduğu sinirleri titreştirecek ses dalgaları yollanır. Bu titreşimler işitme eşiğinin altında bulunan, ama OAE test aletiyle ölçülebilen sesler oluşturur. Ağır işitenler de işitme hücrelerinde titreşme sesi oluşmaz. Bu kısa, acısız ve tamamen güvenilir yöntem sayesinde yeni doğanlarda bile işitme yetisini ölçmek mümkün olur. Bu nedenle bu muayenenin daha ikinci ya da üçüncü kontrol muayenesinde gerçekleştirilmesi gerekir.

Test sonucunda ağır işitme şüphesi doğduysa, çocuğun pediyatrik bir işitme muayenesinden geçmesi, yani bir kulak-burun-boğaz uzmanına sevk edilmesi yerinde olur. Burada yaşına uygun diğer özel muayenelerle, doğuştan gelen işitme sorunları bebek ve çocuk yaşlarında saptanarak tedavi edilebilir.

 

Yorumlar

Free Porn Video