Bebeklerde Göbek Fıtığı – Kanaması – Granülasyonu – Göbek Bağı İltihabı

 

Bebeklerde Göbek Fıtığı - Kanaması - Granülasyonu - Göbek Bağı İltihabıYeni doğan bebeğin göbeği özel özen ve bakım ister, aksi takdirde bu bölge mikroplar için kolay bir giriş noktasına dönüşebilir. Göbek bağı düşene kadar bebeğin göbeğini yüzde yetmişlik alkolle temizleyin ve üstüne steril bir gazlı bez yerleştirip günde en az bir kez değiştirin. Göbek bağını bebek bezinin içine sarmamanız daha iyi olacaktır, aksi takdirde idrar ya da dışkıyla kirlenebilir. Göbek bağı düşene kadar bebeği yıkamamalısınız.

Göbekte Kanama: Göbek bağının düşmesini takip eden ilk iki haftada bu bölgede küçük kanamalar olabilir. Siz bunun izlerini genellikle göbekte ya da bebek bezinde kurumuş kan şeklinde görürsünüz. Bu kanamalar zararsızdır ve tedavi edilmesi gerekmez. Göbeği yukarıda tarif ettiğimiz şekilde temizlemeye devam edin. Lütfen bebeğinizi yıkamayın!

Göbek Fıtığı: Göbek bağının karın duvarından çıktığı bölge yeterince çabuk kapanmazsa, göbek halkasının etrafındaki, büzüşmekte olan doku yanlabilir. Bu yüzden bazı örneklerde çapı üç santimetreye kadar varabilen bir boşluk oluşabilir. Göbek bağının çevresine dokunduğunuzda bu açıklığı hissedebilir ya da itildiği zaman geri bastırılabilen bir şişlik olduğunu görürsünüz. Genellikle basit bir göbek fıtığı yaşamın ilk yıllarında kendi kendine kapanır, göbek bandajları ya da bantları bir işe yaramaz. Göbek fıtığı gitgide büyür ya da en azından zaman içinde küçülmezse, ameliyat gerekir. Kasık ve göbek fıtıkları ayakta tedaviyle ameliyat edilir.

 

Göbek Granülasyonu: Göbeğin düşmesinden sonra bu bölge tamamen iyileşmediyse ve üstünde yumuşak bir kütle gelişiyorsa, bir göbek granülasyonu oluşuyor demektir. Göbek granülasyonu küçük, akıntılı ve pembemsi kırmızı bir yumrudur. Bebeğinizi doktora götürün. Doktor gümüş nitrat kalemiyle yumruyu kimyasal yolla yakarak ortadan kaldıracaktır.

Göbek Bağı İltihabı:  Göbek bağının etrafında yapışkan akıntı, bir enfeksiyon başlangıcına işaret eder. Bebeğinizin göbek bağı bölgesinde sarı akıntılar (irin) varsa, doktora gidin. Bu durum kan zehirlenmesi riski oluşturabilir. Doktor bir fistel (karın duvarının içinden geçen açık bir kanal) olup olmadığını kontrol eder ve iltihabın kurumasını sağlayacak antibiyotik içeren merhemler ya da pudra verir. Fistel varsa, ameliyat şarttır. Bebeğinizin göbek bağı bölgesinde şişlik belirgin bir göbek fıtığı göstergesidir.

 

Yorumlar

Free Porn Video