Bebeklerde Cilt Sorunları (Hastalıkları) Nelerdir? Hakkında Bilgi

 

Bebeklerde Cilt Sorunları (Hastalıkları) Nelerdir Hakkında BilgiNarin, yumuşak bebek cildi yetişkinlerinkine göre çok incedir ve cildi hastalık yapıcı mikroplardan koruyan asitli koruyucu tabaka da ancak zaman içinde tam olarak gelişebilir. Bu nedenle, yeni doğanlarda ve süt çocuklarında cilt sorunları çok sık görülür. Ciltteki aşağıda tarif edilen değişimler bebeklerde ciddi bir sorun anlamına gelmez ve bir kısmı bir süre sonra kendiliğinden geçer. Yine de, daha ağır sonuçları olabilecek bakteri enfeksiyonları olasılığını tamamen saf dışı bırakmak için, bebeğinizde değişim gösteren cilt bölgelerini doktora göstermelisiniz. Bebek egzaması, kandidiyaz ve beslenmeden dolayı apış arası pişiklerinin tedavi edilmesi gerekir. Bebeğin cildine en iyi gelen şey, açık havadır. Bebeğinizi mümkün olduğu kadar çok, yazın dışarıda olmak üzere, bebek bezi olmadan emeklemeye bırakın.

Hemangiom: Halk dilinde şarap lekesi ya da melek öpücüğü olarak da bilinen hemangiom, genellikle küçük, kırmızı bir nokta şeklinde başlar ve hızla çilek renginde bir torbacığa dönüşür. Bu leke doğum sırasında da mevcut olabilir ya da ilk haftalarda ortaya çıkarak bütün vücutta belirebilir. Bu alandaki kan damarları sünger gibi genişler. Bu kan dolu torbacıklar genellikle yaşamın ilk yedi yılında küçülür ve ortadan kaybolur. Ancak bulundukları yer dolayısıyla çocuğunuzun görüntüsünü bozuyor ya da kolayca yaralanabilecek bir bölgede yer alıyorlarsa, çoğu klinikte lazer ışınları yardımıyla cerrahi müdahaleyle alınabilir.

Salmon Lekeleri: Açık kırmızıdan kırmızıya kadar değişen salmon lekeleri alnın ortasında, burun kanatlarının üstünde, göz kapaklarında, dudaklarda ya da boyunda (leylek ısırığı) pek çok beyaz bebekte, doğumdan itibaren görülebilir. Bu lekelerin tedavi edilmesi gerekmez ve genellikle ilk birinci, üçüncü ya da dördüncü yaşam yılında kendiliğinden silinir. Vücudun başka yerlerinde bulunan salmon lekelerinin doktora gösterilmesi ve tavsiyesine göre, cerrahi yoldan silinmesi gerekir.

 

Moğol Lekesi: Sırtın alt kısmında mor-mavi lekeler özellikle esmer bebeklerde görülür ve cildin üst kısmında kuvvetli bir pigment birikimine işaret eder. Moğol lekeleri Asya’da hemen hemen bütün bebeklerde görülür, Avrupa’da özellikle Slav ve Güney Avrupa ülkelerinde ve Alpler’de rastlanır. Moğol lekelerinin tedavi edilmesi gerekmez ve ergenliğe kadar kendiliğinden geçer.

Yeni Doğan Aknesi (Sivilce): Yeni doğanlarda özellikle yanaklar ve alın bölgesinde görülen küçük sivilceler, doğumun hemen sonrasıyla ilk dört hafta arasında ortaya çıkabilir. Bu yağ bezesi yumrularının nedeni büyük olasılıkla anneden gelen ve plasenta üzerinden bebeğe geçen hormonlardır. Yumrular birkaç hafta içinde kendiliğinden geçer, tedavi gerektirmez. Lütfen bu sivilceleri sıkmayın, aksi halde iltihap kapabilir.

 

Yorumlar

Free Porn Video