Bebek Apnesi Nedir? Ne Zaman Geçer? Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında

 

Bebek Apnesi Nedir Ne Zaman Geçer Belirtileri Ve Tedavisi HakkındaALTE (Apparently Life Threatening Event) bebek apnesinin İngilizce bir kısaltmadan oluşturulan, uluslararası kullanılan adıdır ve Türkçeye “görünüşe göre yaşamsal tehdit oluşturan olay” şeklinde çevrilebilir. Daha çok iki ila dört aylık bebeklerde görülen bebek apnesinde, bebeğin nefesi birden kesilir, bebek nefes almaya uğraşır, hava alamaz, yüzü, elleri ve gövdesinin üst kısmı solar ya da morarır ve bebek yaşamsal tehdit oluşturacak şekilde nefessiz kalır. Kasları bu arada gevşer. Yaşamsal tehlike oluşturan bu durumda, bebeği hemen bir ambulansla hastaneye yetiştirmeniz gerekir. Hastanede röntgen, EKG ve EEG çekilerek olayın nedeni açığa çıkarılmaya çalışılır, ancak vakaların yüzde 50’sinden fazlasında bu mümkün olmaz.

Bebek hastaneden çıktıktan sonra, üstüne kalp ve nefes hareketlerini takip eden bir monitör (apne monitörü) takılır. Apne oluşumuna yol açan nedenlerin en sık rastlananlar’ şunlardır: Annenin sigara içmesi: Henüz hamilelik aşamasında bile annenin sigara içmesi apne riskini beş kat artırır. Erken doğum. Özellikle normal doğum kilosunun altında, erken doğmuş ve anneleri hamilelik sırasında alkol ve nikotin kullanan bebekler. Yanlış yatak: Fazla yumuşak döşekler, yastıklar ve fazla sıcak tutan yorgan (kuş tüyü yorgan) sıcaklığın birikmesine yol açar ve riski 20 kat artırır.

Yanlış yatma: Bebeğin sırtüstü değil de yüzüstü yatması riski 2,5 kat artırır.Anne babanın arasında yatmak: Bu yüzden bebeğin içine çektiği havadaki karbondioksit miktarı artar ve anne babanın vücut ısısı bebeğin de fazla ısınmasına neden olabilir. Beyindeki vejetatif merkezlerden biri olan beyin sapındaki solunum merkezinde doğuştan gelen bir gelişim yavaşlığı.

 

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Ciltte solgunluk ya da morarmayla birlikte nefes alamama 2) Önceden hiçbir belirti görülmez. Apne daha çok ikinci ve dördüncü ay arasında ortaya çıkar.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Doktor acil önlem olarak yapay solunum ve kalp masajı yaparak, kalp ve kan dolaşımı faaliyetini normale döndürmeye çalışacak ve çocuğu hastaneye yollavacaktır. Hastanede sorunun kökenindeki hastalığın beyin krizi mi, yoksa boğmaca veya RS virüslerine bağlı bir bronşiyolit mi olduğu belirlenir.

 

Yorumlar

Free Porn Video