Basketbol Nedir? Hakkında Bilgi | Sahası, Teknikleri Ve Kuralları Nelerdir?

 

Basketbol Nedir Hakkında Bilgi Sahası, Teknikleri Ve Kuralları Nelerdir19. yüzyılın sonunda icat edilen basketbol hızlı, ileri derecede teknik beceri gerektiren ve topla oynanan bir oyundur. Beşer kişiden oluşan iki takımın amacı birbirlerinin çemberine basket atmaktır. En popüler olduğu yer ABD’dir. ABD’de profesyonel basketbol NBA (National Basketball Association, Ulusal Basketbol Birliği) çatısı altında oynanmaktadır. Oyun Avrupa’da da oldukça yaygındır. Basketbol 1986’dan bu yana olimpik bir spordur. Basketbol 1891’de Kanadalı James A. Naismith tarafından icat edildi. National Goods Association’ın yaptığı araştırmaya göre diğer takım sporlarına göre ABD’nin en çok tercih edilen oyunu basketboldur. ABD’de üniversite basketbolu en az profesyonel basketbol kadar ilgi çekmektedir. Alaska, üniversi-te Birinci Erkek Basketbol Ligi’nde takımı olmayan tek eyalettir. NBA yıldızları süper star seviyesinde görülmektedir ve müthiş paralar kazanmaktadırlar. 2007’de yılın en çok kazanan 50 sporcusunun yarısı NBA yıldızıdır.

Oyuncu Profili

Genelde kaslı ve atletik olan basketbol oyuncularının kondisyonları çok iyi olmalıdır. Çok hızlı bir oyun olduğu için dayanıklılığın yanında kıvraklık da şarttır. Hepsinin ötesinde şüphesiz basketbol oyuncuları uzun olmalıdır. 1.80 metrenin altında pek oyuncu yoktur ve pek çoğunun boyu 2.10 metreye kadar çıkmaktadır.

Şut Saati: Şut saati uygulaması oyunu hızlandırmak amacıyla 1954’te NBA’de uygulamaya sokulmuştur. Hücum süresi 24 saniyedir. Bu süre içinde çembere çarpan bir şut kullanılamazsa top karşı takıma geçer. Saat sıfırlandığında bir alarm çalar.

 

Basketbol sahası

Basketbol Sahası dikdörtgen ve düz bir sahadır ve genelde ahşap ya da parkeden yapılır ve yüzeyi oldukça cilalıdır. Sahaların büyüklükleri ve şekilleri değişmektedir. NBA’de saha 28.5 metre uzunluğunda, 15.24 metre genişliğindedir. FIBA (International Basketball Federation, Uluslararası Basketbol Federasyonu) kurallarına göre ise saha biraz daha küçüktür, uzunluğu 28 metre iken genişliği 15 metredir. Çizgiler hem sahanın boyutlarını hem de 3 sayı çizgisini, serbest atış çizgisini belirler. Çemberler her zaman 3.05 metre yüksekliğindedir ve dikdörtgen bir panyaya (çarpma levhası) bağlıdır.

Serbest Atış Çizgisi: Basketbolda faul atışları önemli bir yer tutmaktadır. Serbest atış yüzdeleri karşılaşmanın galibini belirleyecek kadar önemlidir. Serbest atışlar her zaman bir sayı değerindedir. Yapılan faule göre bir ila üç atış kullanılabilir.

Kim Nerede Oynar?

Oyun kurucu (point guard): Genelde takımın en hızlı oyuncusudur ve önceden çalışılmış oyunlarla takımın hücumunu organize eder, topu kontrol eder ve sayı opsiyonları yaratır.

 

Skorer guard (shooting guard): Hücumda çok sayıda şut kullanır ve savunmada rakibin en etkili oyuncusunu tutar.

Kısa forvet (mail forward): Temel olarak sayı üreten oyuncudur ve hücum oyuncuları ile pivotların ardından genelde takımın ikindi ribaundçulandır. Kısa forvetler üretken skorer oyunculardır.

Uzun forvet (power forward): Güçlü fiziksel yapıya sahip ve iyi ribaund mücadelesi veren oyunculardır. Sayılarının çoğunu çemberin iki metre civarından üretirler

Pivot: Takımın en uzun oyuncusudur. Büyük bedenini hücumda sayı üretirken, savunmada ise yakın çember savunmasında kullanır.

1

2

3

1

 

Yorumlar

Free Porn Video