Bası Yarası Nedir? Nedenleri, Evreleri, Belirtileri ve Tedavisi

 

Bası Yarası Nedir? Nedenleri, Evreleri, Belirtileri ve TedavisiBası yarası olarak da adlandırılan bu yaralar kan akımını durduracak şiddette baskıya maruz kalan bölgelerde görülür. Toksin birikimi sonucunda görülür. Uzun süre basınç altında kalma ile gelişen kan gitmeme sonucu bu bölgelerde mikro sirkülasyonun durması hücre beslenmesini bozarak hücre ölümüne ve sonunda doku ölümüne yol açar. Hücre metabolizmasını etkileyen pek çok patolojik olay yara riskini artırabilir.

Hastalığın Sebepleri Nelerdir?

Çoğunlukla yatalak, yatağa bağımlı hastalarda, yoğun bakımda uzun süre yatanlarda görülmesine rağmen yaşlılıktan dolayı da oluşabilir. Hasta özellikle sivri bir kemik çıkıntısı üzerinde yatıyorsa buralarda daha kolay yara açılır, hasta aşırı zayıf veya aşırı kiloluysa yara açılması kolaylaşır.

Hastalığın Bulguları Nelerdir?

Yatma pozisyonuna bağlı olarak örneğin, başın arkasında, kuyruk sokumu üzerinde, ayak topuklarında; yan yatılıyorsa, dizlerin iç kısımlarında, leğen kemiğinin yanlarında, basın yan kısımlarında oluşabilir. Yaralar dışarıdan küçük görünse bile içte büyümüş ve kemiğe kadar ulaşmış olabilir. Ameliyatla tedavi mümkün olsa bile yara, ciddi bir şekilde bakımı yapılmadıkça çok hızlı bir şekilde tekrarlayacaktır.

 

Hastalığın Tanısı Nasıl Konulur?

Bu yaralarda yüzeysel inflamasyondan kas ve kemiği ilgilendiren derin oyuklara varan çeşitli görünümler olabilir. Bu yaralar genellikle 5 derecede değerlendirilebilirler.

1. Bir kemik çıkıntısı üzerindeki bölgede deride kızarıklık ve sertleşme

2. Deriye uzanan yüzeysel yara

 

3. Deri altı dokuya uzanan yara

4. Kasa veya alttaki kemik çıkıntıya uzanan yara

5. Bursalara, eklem boşluklarına, rektum, vajina, mesane gibi organ boşluklarına uzanan çok derin yara.

Hastalığın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastanın pozisyonu sık sık değiştirilmelidir. Değiştirilemiyorsa, üzerine ağırlık binen ve sivri kemiklerin bulunduğu bölgeler, yumuşak yastıklarla desteklenmelidir. Hastanın beslenmesine de dikkat edilmelidir. Bası yarası bir kere oluştuktan sonra ise, bu yaralar için özel pansuman ürünleriyle doktorun gösterdiği şekilde sık sık bakımı yapılmalı, basıncı azalacak yöntemlerle yaranın büyümesi önlenmelidir. Bası yarası ameliyatları düşünülenden daha zor ve katıldın Büyük bir doku kaybı olan bölgelere kas ve deri nakli yapmak gerekir. Bu yaralar için en iyi çare, yaraların oluşmasını en basından önlemektir.

Hastalıktan Nasıl Korunulur?

Erken deri yıkımı bulgular bilinmeli ve hastaya bakan kişi ülser oluşacak bölgeleri günde en az iki defa kontrol etmelidir. Derinin renginde değişme, kabarcıklar, şişlik, deride incelme, ıslanma, çakma ve sıyrıklar deri yıkımı bulgulardır. Basınç alan bölgelerde basıncın kaldırılmasından sonra deride kızarma ve renk değişikliği 30 dakikadan uzun sürerse deri yıkımının basladığı kabul edilmelidir. Deri yumuşak bir sabunla temizlenip, kuru tutulmalı, kısa sürelerle güneşe gösterilmeli ve yumuşama kozmetik materyal kullanılmamalıdır.

 

Yorumlar

Free Porn Video