Balık Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

 

Balık Yağı Nedir Nasıl Kullanılır Faydaları ve Zararları NelerdirBalıkyağı, derin denizlerin bizlere armağanıdır, aynen inci gibi. Balıkyağı, öncelikle omega-3 isimli özel bir yağ içerir ve bu özel yağı balıklar üretmezler, denizlerin derinliklerinden bizlere taşırlar. İnci avcısı derin denizlerden inci çıkarırken balıklar da derin denizlerden omega-3 çıkarıp soframıza buyur ederler. Omega-3 yağının kaynağı derin denizlerdeki alglerdir, bu algleri yiyen balıklar ile bu balıkları yiyen daha büyük balıklar, vücutlarında bu özel yağı biriktirirler. Omega-3 zengini bu balıklardan yediğimizde biz de bu saadet zincirinden yararlanmış oluruz. Somon ve Ege sardalyesi omega-3 zengini mükemmel balıklara örnektir ve tüm çocuklarımızın yemelerini isteyeceğimiz balıkların başında gelir.

Mücevherlerin kraliçesi inci, gıdaların kraliçesi ise omega-3’tür. Bu çok değerli gıda ürününün öncelikle büyüme çağındaki çocuklara verilmesi gerekir. Yeterince derin deniz balığının tüketilemediği durumlarda imdada omega-3 yağının kardeşi omega-6 yetişir. Omega-6, tüm bitkisel yağlar, tahıllar, bal kabağı çekirdeği, ceviz ve keten tohumunda yer alır. Günlük beslenmemizde balıkyağından daha çokça omega-6 tüketiriz zaten. Modern toplumlarda tüketilen omega-6 mik-tarı, omega-3’ün 20 katı olabilmektedir. İdeal olan omega-3’ün daha çok tüketilmesidir, orantının bire bir olması gerektiğini söyleyen bilim adamları bile mevcuttur. Omega-3 ve omega-6 yağları vücutta üretilemeyen, sağlıklı yaşam için gıdalarla alınması gereken yağlardır ve esansiyel yağ ismini alır. Esansiyel yağlar vitamin gibidir, her gün gıdalarla alınması gerekir.

Zaten esansiyel yağ asitleri 1920% yıllarda vitamin olarak adlandırılmış, daha sonra yağ grubunda sınıflandırılmıştır. Bu yağların en büyük özelliği, uzun zincirli doymamış yağ asitlerinden çok zengin olmasıdır. Hidrojen atomuyla kaplanmamış, saf ve bakir yağ asitlerinden oluşması, esansiyel yağ asitlerini damar dostu yapar. Tam tersi pozisyonda olan yağlar, bebek ve çocuklara asla verilmemesi gereken katıyağlar, yani margarinlerdir. Bu kötü yağlardaki yağ asitleri hidrojen atomuyla kaplanmış ve katılaşmıştır, bu nedenle damarları tıkar. Balıkyağı, omega-3 olarak anılır. Balıkyağını ima eden pek çok tanımlama da vardır ayrıca.

 

Bu tanımlamalar balıkyağı=omega-3=linolenik asit=alfalinolenik asit=ringa balığı yağı (cod liver oiı=çoklu doymamış yağ asidi (ingilizce PUFA, yani, polyunsaturated fatty acids)=Lızun zincirli çoklu doymamış yağ asidi (İngilizce LCPUFA, yani, long chain PUFA)=DHA=dokozaheksaenoik asit—EPA=eikozapentaenolk asit= balık karaciğeri yağı şeklindedir. Bu tanımlamaların hepsi, balıkyağını temsil eder. Hekimlerin ve ilaç şirketlerinin, bu tanımlamaları baz alarak bebek ve çocukların balıkyağı içeren gıda takviyeleri kullanmalarını telkin ettiklerine sıkça şahit olmamız mümkündür.

 

Yorumlar

Free Porn Video