Baker Kisti Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi | Hakkında Bilgi

 

Baker Kisti Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi | Hakkında BilgiBaker Kisti Nedir? Neden Olur?, Popliteal kist (baker kisti) semimembranoz bursarun büyümesi ile oluşur. Dizin arkasında ağrısız bir şişlik olarak kendini gösterir.

Hastalığın Sebepleri Nelerdir?

Çocuklarda kistin sebebi bilinmemektedir. Kist iki taraflı da olabilir. Çocuk büyüdükçe düzelir. Erişkinlerde sıklıkla diz eklemindeki hastalıklara ikincil olarak karşımıza çıkar. Bunlar kireçlenmeler, menisküs yırtıkları veya kronik sinovite yol açan hastalıklardır.

Hastalığın Bulguları Nelerdir?

Dizin arka kısmında ağrı olur. Büyük kistler bazen diseke olarak baldıra doğru inebilir. Romatoid kistler rüptüre yatkındır. Rüptüre olduğunda baldır kasları arasına sızan sinovyal sıvı akut tromboflebiti taklit edebilir. Bu durumda aşırı ağrı olur. Bacak sis ve hassastır. Ayak dorsifleksiyonu ağrılıdır. Sinovyal sızıntı 1-2 günde düzelir.

 

Hastalığın Tanısı Nasıl Konur?

Rüptürden hemen sonra yapılan artrografide yumuşak dokular içinde boya görülür. Tromboflebitten ayırt etmek için venografi yapılabilir. Diğer tam yöntemleri BT, SONOGRAFİ ve MRG’dir.

Hastalığın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çocukların tedavisinde gözlem ve hastaya güven vermek gerekir. Nadiren cerrahi olarak çıkartılması gerekir. Tedavisi istirahat, elevasyon, hafif kompresyon ve lokal ısı veya buz uygulamasıdır. Çoğu popliteal kist tedavi gerektirmez. Eğer büyük ve hassas ise aspire edilebilir. Aspirasyondan sonra bir iki gün süre ile sıkı bir kompresyon bandajı uygulanabilir. Fizik tedavi şişin azalması ve ağrının geçmesi için etkilidir. Nadiren kistin eksizyonu gerekir.Baker Kisti Nedir? Neden Olur?.

 

Yorumlar

Free Porn Video