Bağışıklık Sistemi Nedir? Nasıl Güçlendirilir? Organları Hakkında Bilgi

 

Bağışıklık Sistemi Nedir Nasıl Güçlendirilir Organları Hakkında BilgiBedenimizin kendini savunma sistemi, yakınına gelen her yabancı maddeyi denetler ve gerekli gördüğünde, kendi ürettiği özel antikorlarla yok eder. Bu “düşman” başarıyla püskürtüldükten sonra, bu imha faaliyetleriyle ilgili bilgi depolanır. Zararlı maddeyle yeniden temasa geçildiğinde, savunma sistemi anında tepki verir: Savunma hücreleri, saldırganı yok etmek için harekete geçirilir. Alerjik hastalıklarda bu mükemmel savunma sistemi hatalı çalışır: Alerjiyi tetikleyen belli bir maddeye karşı beden hastalık belirtileriyle tepki verir. Bundan en çok dış dünyayla en fazla teması olan bölgeler cilt, solunum yolları ve mide-bağırsak sistemi etkilenir.

Çiçek polenleri ya da ev tozu gibi solunuma bağlı alerjenler bedenimize nefes alırken girer. Bunlar özellikle boğaz, burun ve gözler de alerjik tepkiyi tetikler. Metaller ya da kozmetik malzemeleri gibi temas alerjenleri alerjik cilt hastalıklarına yol açar. Gıda maddelerindeki ya da böcek ilaçlarındaki alerjik maddeler kan dolaşımı yoluyla vücudun midebağırsak sistemine girer. Bunun sonucunda mide-bağırsak sorunları çıkabilir, ancak bütün bedenimiz de alerjenin yol açtığı tepkilerden etkilenebilir. Alerjen maddenin türünden bağımsız olarak, alerjik tepkiler üçe ayrılır:  Ani alerjik tepkilerde, belirtiler alerjiyi tetikleyen maddeyle temasa geçildiği andan hemen sonra ortaya çıkar. Tip II adı verilen tepkilerde alerjik belirtiler dört ila sekiz saatlik bir gecikmeyle ortaya çıkar ve daha kalıcıdır.

Geç tepkilerde bedenin tepki vermesi 48 ila 78 saat sonra gerçekleşebilir. Bu durum alerjiyi neyin tetiklediğini anlamayı oldukça güçleştirir. Alerji tedavisinde birinci kural, alerjiyi tetikleyen maddelerden olabildiğince uzak durmaktır. Bu mümkün değilse, doktor bir duyarsızlaştırma tedavisi önerebilir. Her zaman istenen başarıyı vermeyen bu tedavilerde, ilaçlarla vücudun bu alerjik maddelere duyarsızlığının artırılması için çaba harcanır. Cromoglicin asidi içeren ya da antihistaminik ilaçlar polen alerjisinde tam iyileşme değilse de rahatlama Sağlar ve bedenin tepkilerini hafifletir. Kortizon ağır cilt sorunlarında ve ödemlerde iyi gelir.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video