Bağırsak Tıkanması Neden Olur? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir? Tedavisi

 

Bağırsak Tıkanması Neden Olur Nasıl Geçer Ne İyi Gelir TedavisiNormal bağırsak yolunu tıkayan bir engel olduğunda, bağırsak tıkanması (ileus) sorunu yaşanır. Tıkanma sonucu bağırsağın içindekilerin taşınması bir süreliğine ya da tamamen kesintiye uğrar. Bağırsak tıkanması mekanik yolla (yabancı cisim) ya da bağırsağın düğümlenmesine veya hareketlerinin felce uğramasına (peristaltik) bağlı olarak ortaya çıkabilir. Sorun her yaşta belirebilir ya da doğuştan gelebilir. Engelin bağırsağın hangi kısmında bulunduğuna bağlı olarak, bağırsak tıkanması belirtileri yavaş gelişebilir ya da birden ortaya çıkabilir. Mekanik tıkanmada bağırsak, engeli aşabilmek için hareketliliğini (mobilitesini) artırarak tepki verir. Bundan dolayı karın bölgesi sancılı bir şekilde şişer (karın gerginliği) ve kusma, kolik, peklik görülür. Ayrıca soğuk ter, huzursuzluk ve solgunluk gibi şok belirtileri meydana gelir.

Çocuklarda bağırsak hareketlerinin durmasına bağlı olarak ortaya çıkan bağırsak tıkanması, ağır bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. İltihaplı ve zehirli (toksik) değişimlerden dolayı, bağırsak çeperi felç olur; besin lapası ileri taşınamaz. Karın bölgesi dinlendiğinde, orada mutlak bir sessizlik olduğu fark edilir. Karın gaz oluşumuyla şişmiştir. Dışkı çıkmaz. Yabancı cisimden kaynaklanan tıkanmanın aksine, kendiliğinden ya da bölgeye bastırınca hissedilen ağrılar hafiftir. Ancak şiddetli kusma ve şok belirtileri görülebilir. Nihayetinde bağırsağın içindekiler kusmayla çıkabilir.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Şiddetli kusma 2) Kolik tarzı karın ağrısı 3) Peklik 4) Karında şişme 5) Zayıf nabız

 

Doktora Girmek Gerekir mi: Lütfen en ufak bir bağırsak tıkanması şüphesinde bile çocuğunuzu hemen doktora götürün ya da acil servise başvurun. Doktor desteği sağlanmazsa, ölüm tehlikesi söz konusu olabilir!

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Bağırsak tıkanması şüphesi olduğunda, doktor teşhisini ultrason tetkikleri ve röntgen görüntüleriyle kesinleştirecektir. Bağırsak tıkanması teşhisi konulduysa, hemen ameliyat gerekir.

Sizin Yapabilecekleriniz: Çocuğunuz hastanede tedavi gördükten sonra, iyileşme devresinde onu hem ruhsal, hem fiziksel olarak yormaktan kaçının. Şimdi çocuğunuzun bolca huzura ve dinlenmeye gereksinimi varır. Tedaviyi sürdüren doktorla, ameliyat sonrası çocuğunuzun beslenme planını görüşün.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video