Bağırsak Düğümlenmesi Neden Olur? Ne İyi Gelir? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Bağırsak düğümlenmesi (invaginasyon) doğuştan gelen, bağırsağın normal dışı hareketliliğinden kaynaklanır. Bağırsağın bir kısmı, genellikle ince bağırsağın son kısmı, bir sonraki bağırsak bölümünün içine girer. Bir iki yaşındaki çocuklarda, hiç beklenmedik bir şekilde ve çocuk tamamen sağlıklı olmasına rağmen, bağırsak düğümlenmesi Çok şiddetli, kolik tarzında ağrı nöbetlerine ağlama, kusma ve şok belirtileri (solgunluk, soğuk ter ve huzursuzluk) eşlik eder, bunları çocuğun tamamen sessizleştiği dönemler izler. Çocuk duyarsız bir hal alır, gözle görülür şekilde çöker. Ayrıca kanlı ishal de görülebilir. Genellikle bu gibi durumlarda doktor karnın sağ alt kadranında silindir biçimli, elle hissedilebilir bir değişiklik (tübüler kütle) saptar.

Bağırsak Düğümlenmesi Neden Olur Ne İyi Gelir Belirtileri Ve Tedavisi

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Kolik tarzı karın ağrıları 2) Kanlı, sümüksü ishal 3) Şok belirtisi 4) Belirtilerin ara vermesi 5) Şiddetli kusma

 

Doktora Gitmek Gerekir mi: Bağırsak düğümlenmesi acil bir durumdur. Çocuğunuzda bağırsak düğümlenmesi olduğundan şüpheleniyorsanız, hemen bir doktora gidin ya da acil servise başvuran. Uygun tedavi sağlanmazsa, bu hastalık birkaç gün içinde ölümle sonuçlanır.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Doktor kesin bir teşhis koyar ve çocuğunuzu en kısada sürede hastaneye sevk eder. Hastalık henüz erken bir aşamasındaysa, doktor lavman opak adı verilen röntgen renklendirme maddesini akıtarak, bağırsağı eski yerine yerleştirmeye çalışır.

Hidrostatik düzeltme adı verilen bu yöntem özellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda, ağrıların başlamasından sonraki ilk on iki saat içinde uygulanırsa, başarı olasılığı yüksektir. Başarılı olunamazsa, hemen ameliyata girmek gerekir, aksi takdirde diğer kısmın içine girmiş olan bağırsak ölür.

 

Sizin Yapabilecekleriniz: Bağırsak düğümlenmesi sorununda, çocuğunuzun tedavisini doktorlara bırakmalısınız. Ama olabildiğince çocuğunuzun yanında kalın, hastanede ona eşlik edin. Hastaneden çıktıktan sonra çocuğunuzu, ameliyatlardan sonra hep yapılması gerektiği gibi, zorlamamaya dikkat edin. Ona hafif besinler verin ve kendini bedensel olarak fazla yormamasına özen gösterin. Özellikle ağır kaldırmaması önemlidir.

 

Yorumlar

Free Porn Video