Bademcik İltihabı Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Bademcik İltihabı Nedir Neden Olur Nasıl Geçer Belirtileri Ve TedavisiAkut bademcik iltihabı (amigdalit) ağız içinde, boğazımızın her iki yanında bulunan bademciklerin virüs ya da bakterilerden dolayı iltihaplanmasıdır. Bakterilere bağlı bademcik iltihabının sorumlusu daha çok streptokoklardır. Hastalık birdenbire ateşin yükselmesi ve ağır yutkunma sorunlarıyla başlar. Çocuğunuz kendini çok hasta hisseder, yemekten kesilir. Ağız boşluğuna bakınca, bademciklerin yoğun bir şekilde kızarmış olduğu görülür ve kızarıklık genellikle küçük dil, damak ve gırtlağın arka çeperine doğru yayılır.

Bademciklerin üstünde sarımsı, iltihaplı lekeler ya da ağ biçimli çizgiler görülebilir. Boyundaki ve kulakların altındaki lenf düğümleri fazlasıyla şişmiştir ve üstüne basılınca acır. Virüs kaynaklı iltihaplanmalardaysa lenf düğümleri pek şişmez, bademcikler ve dilin üstünde pas yoktur. Bademcikler ve gırtlağın arka çeperi açık ila parlak kırmızı arası bir renk almıştır. Çocuk kendini o kadar hasta hissetmez. Lütfen dikkat: Kızıl streptokok kaynaklı iltihabın özel bir türüdür ve bademciklerde iltihaplanma olduğunda bir sürüntü alınarak bu şüphe ortadan kaldırılmalıdır.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Yüksek ateş 2) Boğaz ağrısı 3) iştahsızlık 4) Bademciklerde yoğun kızarma 5) Bademciklerin üstünde iltihaplı lekeler

 

Doktora Gitmek Gerekir mi: Bademcikleri iltihaplanan bir çocukta doktor tedavisi şarttır.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: İltihabın streptokoklardan mı, virüslerden mi kaynaklandığını sadece doktor anlayabilir. Streptokok iltihabında doktor hemen çocuğunuza on günlük antibiyotik tedavisi verir. Çocuğunuzun şikâyetleri bu süre dolmadan ortadan kalksa da, ilaç tedavisini zamanından önce kesmemelisiniz. Bir yıl içinde ateşli (bakteriyel) bademcik iltihabı üç kereden fazla tekrarlıyorsa, yaşça büyük çocuklarda bademciklerin ameliyatla alınması seçeneğini düşünmek gerekir.

Sizin Yapabilecekleriniz: Boğaz ağrısı ve yutkunma sorunlarını hafifletmek için, çocuğunuza ağrı kesici fitil verin. Bakteriyel bademcik iltihabının antibiyotikle tedavi edilmesi gerekir! Streptokok iltihabı ya da kızıl hastalığı geçtikten üç hafta sonra, kalp ve idrar (böbreklerden dolayı) kontrolü yapılması gerekir. Antibiyotik tedavisi sayesinde, 24 saat içinde bulaşma tehlikesi ortadan kalkar. Ancak çocuğunuz henüz tam olarak iyileşmemiştir ve on günlük antibiyotik tedavisi boyunca evde kalması gerekir.

 

Evde Hazırlanan İlaçlar: Ateşi düşürmek için, ateş düşürücü fitillerin yanı sıra baldır sargısı da işe yarar. Ateşi düşünceye kadar çocuğunuz evde kalmalıdır. Ona bolca içecek, en iyisi sıcak çay verin; örneğin, içine portakal suyu katılmış papatya çayı verebilirsiniz.

Homeopati: Virüs kaynaklı iltihaplar da ve akut, aniden yükselen ateşte destekleyici olarak günde üç kez bir tablet Aconitum D3o verebilirsiniz, ateş ağır ağır başlayarak yükseliyor, çocuğun başı kızarıyor ve terliyorsa günde bir tablet Belladonna D3o faydalıdır. İltihaplı pasa karşı Mercurius solubilis D6 ve Hepar sulfuris D6, dönüşümlü olarak iki saatte bir verilebilir. Ağrılara karşı günde üç kez birer tablet Apis mellifica D6 ve Cantharis D6 iyi gelir.

 

Yorumlar

Free Porn Video