Badem Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Yetiştiriciliği

 

Badem Nedir Faydaları Ve Zararları Nelerdir YetiştiriciliğiGülgiller (Rosaceae) familyasından, anayurdu Asya’nın güneybatısı olan bir ağaç ve bu ağacın tohumları. Bitkinin tatlı ve acı tohumlu iki çeşidi vardır. Amygdalus communis (acıbadem) ve Amygdalus dulcis (tatlı badem). Yenebilen tatlı badem tohumları çerez olarak tüketilir, ayrıca çeşitli yiyeceklerin hazırlanmasında, bademyağı ve badem unu yapımında kullanılır. Genel olarak şeftali ağacına benzeyen, ama 8 m yüksekliğe ulaşabilen boyuyla şeftali ağacından biraz daha yüksek ve daha uzun ömürlü olan badem ağacı, beyaz ya da pembe çiçekleriyle donandığında çok güzel bir görünüm alır.

Başlangıçta şeftaliye benzeyen tüylü meyvesinin derimsi dış kabuğu olgunlaştığında yarılıp açılır ve tohum serbest kalır. Eskidünya’da badem genellikle aile içi tüketime yönelik olarak küçük çapta ve başka meyve ağaçlarıyla birlikte yetiştirilirdi; bitkinin koşullara dayanıklılığı, verimi ve ömrü ağaçtan ağaca değişir ve meyvelerin toplanması, tohumların çıkarılması gibi işlemler genellikle elle yapılırdı. Bugün çağdaş yetiştiriciler, geliştirilmiş çeşitlerin üretimine eskisinden daha çok özen göstermektedirler. Acıbademin bileşiminde, tatlı bademde de bulunan sabit bir yağ (yüzde 50), ayrıca emulsin adıyla bilinen ve su eşliğinde glikoz veren bir enzim, hidrosiyanik (prüssik) asit ve benzaidehit adıyla bilinen acıbadem esansı (uçucu yağ) vardır.

Hidrosiyanik asidin ayrılmasından sonra geriye kalan acıbadem esansı yiyeceklere ve likörlere koku vermek için kullanılır. Acıbademin, ağız yoluyla alındığında yumuşatıcı, öksürük kesici ve solucan düşürücü etkisi olmakla birlikte, yüksek dozlarda alındığında zehirlenmelere yol açabilir. Badem tohumlarında az miktarda protein, demir, kalsiyum, fosfor ve B vitaminleri ile yüksek oranda yağ bulunur. Kabukları soyularak taze ya da kavrularak yendiği gibi, pasta, tatlı ve şekeriemelerde de çok kullanılır; bademden yapılan yiyeceklerin en bilinenleri acıbadem kurabiyesi ile badem ezmesidir. Ayrıca Asya ülkelerinde bazı et, tavuk, balık ve sebze yemeklerine de badem katılır. Bademyağı ise eczacılıkta çeşitli bileşimlerin hazırlanmasında, özellikle yumuşatıcı olarak ve yaraları iyileştirmek için kullanılır.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video