Ayva Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Nerede Bulunur?

 

Ayva Nedir Faydaları Ve Zararları Nelerdir Nerede BulunurGülgiller (Rosaceae) familyasından meyve ağacı ve bu ağacın altın sarısı renkteki, hoş kokulu meyvesi. Çok dallı bir çalı ya da küçük ağaççık görünümündeki ayva ağacının yaprakları basit, tüylü ve küçük kulakçıklıdır (yaprak tabanının iki yanında küçük ekler bulunur). Tek tek açan, beyaz ya da pembe renkli, iri çiçeklerin, yaprağa benzeyen loplu çanakyaprakları ve çok bölmeli bir yumurtalığı vardır. Her bölmede çok sayıda tohumtaslağı bulunur. Ayvanın anayurdu Iran ve Türkiye’dir; bazı kaynaklar Yunanistan ve Kırım’ı da bu bitkinin anayurdu olarak gösterir. Yunanların, ayvanın Latince adının kaynağı olan Girit’teki Cydonia bölgesinde yetişen iyi bir ayva çeşidinden kalem alarak adi ayvaya aşıladıkları bilinmektedir.

Ayvanın, kabız yapıcı özelliği olan ve pişirildiğinde pembeleşen sarı renkli meyveler’ ya çiğ olarak yenir ya da konserve, reçel, komposto ve tatlı yapılarak tüketilir. Tohumları bazı yörelerde boğaz hastalıklarına karşı deriye sürülerek yumuşatıcı olarak kullanılır. Yapraklarından da özellikle yünlü kumaşların boyanmasında yararlanılır.

Ayva, belli bir kış mevsimi yaşanan bölgelerde, elma ve armut üretimine benzer bir yöntemle üretilir. Ayrıca, biraz bakım gerektirmekle birlikte bahçelerde de yetiştirilebilir. Armut ağaçları için de ciddi bir tehlike oluşturan bakteri yanığı adlı hastalıktan, ayrıca elma ve armuda dadanan böcek ve kurtlardan zarar gören ayva, genellikle armutların aşılanmasında anaç olarak kullanılır. Türkiye’de hemen hemen tümüyle iç pazara yönelik olarak üretilen ayvanın başlıca yerli çeşitleri ekmek, karaali, limon, şekerpare, misket, tekkeş ve demir ayvalarıdır.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video