Aynısafa Bitkisinin Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

 

Aynısafa Bitkisinin Faydaları Ve Zararları Nelerdir Nasıl KullanılırŞifalı otlar içinde en çok popülaritesini koruyan bitki aynısefadır. Bu dayanıklı otsu bitki sürekli çiçek açar gibi göründüğünden bitki bilimdeki adının Latince’deki “Takvim” anlamına gelen “Calend” sözcüğünden aldığı sanılmaktadır. Eski Mısırlılar, bu otu insanı canlandırıcı olarak değerlendirir, Hintliler tapınak mihrabını süslemekte, Eski Yunanlılar çiçeğin taç yaprağını yemeklerini tatlandırmakta kullanırlardı. Aynısefa kansere karşı en etkili birkaç bitki arasında sayılır. Bahçelerde bazen yabanileşmiş olarak, molozların atıldığı yerlerde ve açık arazilerde bulunur. 30-60 cm’e kadar boyu olan ve çiçekleri sarı ile turuncu arasında değişen aynısefanın sap ve yaprakları etli ve hafif yapışkandır.

Sabah saat 7’den sonra çiçekleri hala açılmamışsa yağmurun geleceğine delalet eden aynısefaya, eskiler bakarak yağmuru tayin ederlermiş Tüm bitki yaprak, sap ve çiçekleriyle birlikte kullanılır. Bileşiminde Calendula-sapogenin, eterli yağ, glikozitler, saponinler, carotinoid, xantophyll, acı maddeler, flavonlar, karbonhidrat taneleri ve organik asitler vardır. İltihap çözücü, anti bakteriyel, yara iyileştirici, mantar hastalıklarında etikili, safra salgılarını arttırıcı, kramp çözücü, lenf sistemini temizleyici aynısefa, sindirim sistemindeki ülser ve iltihaplanmaları da iyileştirir. Kaşıntılı ayak mantarında merhem olarak %100 sonuç verir.

Kan temizleyici ve lenf sistemine bağlı olarak lenf kanserinde etkili olduğu bilinir. Siğil tedavisinde çok başarılıdır. Ağrıya karşı, ağrıyan her bölgede etkilidir. Bir dolu tatlı kaşığı aynısefa, 1/4 litre su ile haşlanır ve az demlenip içilebilir. Krem olarak ise dört avuç dolusu bitkiden ufak ufak kesip 500 gr iç yağı ile kızdırıp karıştırılmak suretiyle, bu karışım ateşten alınıp soğumaya bırakılır, ertesi gün ılıtılıp, bir tülbentten geçirilip, bir kavanozda saklanıp, kullanıma hazır hale getirilir. Türkiye ve Avrupa florasında en yaygın olan aynısefa türleri Calendula arvensis ve Calendula officinalis’tir.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video