Ayak Bileği Burkulması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi | Egzersizleri

 

Bilek burkulması spor aktivitelerinde en çok karşılaşılan yaralanmadır. Bileğin içe dönmesi, dışa dönmesinden daha yaygın görülür. Ayak bileği üst üste iki eklem bulunan karmaşık bir yapıdır. Gerçek ayak bileği eklemi tibianın dış ve üstten fibulanın (baldır bölgesinde tibianın arka-dışı boyunca uzanan ince kemik) dıştan oluşturdukları yatakla talusun (ayak bileği kemiklerinin en üstte olanı) yuvarlak tavanı arasındaki eklemdir. Ayak bileğinin yukarı ve aşağı hareketlerine izin verir. Eklemlerden altta olanı topuk kemiği (kalkaneus) ile talus kemiği arasındaki talus altı eklemdir. Hareketi son derece kısıtlıdır ve ayağın yanlara hareketlerine izin verir. Eklem içi tüm kemik yüzeyler eklem kıkırdağı ile kaplıdır. Ayak bileğinin sabitliğini sağlar.

Ayak Bileği Burkulması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi | Egzersizleri

Dış yan bağlar ayak bileğinin dış yanında bulunarak bileğin içe doğru hareketini engeller. Ayrıca eklem seviyesinin hemen üzerinde Tibia ile Fibula bir bağla bağlıdır ve bu bağ yüklenme sırasında iki kemiğin birbirinden açılmasını engeller. Ayak bileğinin dört yanı boyunca uzanan tendonlar bileğin sabit kalmasına yardımcı olurken, adeleler de ayak bileği hareketlerini zıplama gibi yönetirler.

 

Ayak Bileği Burkulması Sebepleri Nelerdir?

Uygunsuz ayakkabı kullanımı yanında, kas ve tendon gruplarının yetersiz esnekliği ve yetersiz kuvvete sahip olması, eksantrik yüklenme esnasında mikro travmalara yol açmaktadır. Ayrıca yanlış antrenman metotları, tepe koşuları, koşu mesafesinde ani artışlar, yetersiz ısınma, uygunsuz zeminde ve şiddeti ani artan antrenmanlar da sorumlu tutulan faktörlerdir.

Ayak Bileği Burkulması Bulguları Nelerdir?

Ayak üst kısmında uzun süren ağrılar. Ayak bileği ve ayak dış kısmında tendon yapışma yerinin yukarı kısmında hassasiyet ve şişlik vardır. Ayak bilek hareketi sırasında krepitasyon ve ayak dorsifleksiyonu ve supinasyonu sırasında ağrı saptanır.

Bilek Burkulması Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk yardım olarak ağrılı tarafa tespit yapılır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavide etkilidir. Topuğun ayakkabı içine konacak bir parça ile yükseltilmesi asil tendonuna binen yükü azaltıp iyileşmeyi hızlandırır. Baldır kaslarına masaj, baldır kasları için gerdirme egzersizleri, tendon ve çevresine buz ile soğuk uygulama, ayak bileğini hafif plantar fleksiyonda tutan splint uygulamaları, ağrı ve ödem azaltıcı ilaçlar kullanılabilir.

 

Bilek Burkulmasından Nasıl Korunulur?

Uygun ayakkabı kullanımı, yeterli antrenmanla korunulabilir.

Ayak Bileği Egzersizleri

• Yüzükoyun pozisyonda; diz 90 derece bükülür. Ayak bilekliği yukarı doğru Yani ayak bileğine aşağı yukarı doğru hareket yaptırılır.

• Yüzükoyun pozisyonda; dizler sırayla bükülerek topuklar kal çaya değdirilmeye çalışılır.

• Yan yatış pozisyonunda; alttaki bacak tam olarak dizden bükülür. Sonra yatakla temas kesilmeden diz düzleştirilmeye çalışılır.

• Yan yatış pozisyonunda; alttaki bacak düz olarak uzatılır. Alttaki bacak yatağa sürünerek diz bükülür ve sonra basa dönülür.

• Yan yatış pozisyonunda; ayak bilekleri sırayla aşağı ve yukarı yönde hareket yaptırılır.

• Uzun oturuş pozisyonunda; (dizler uzatılmış olarak) dizlerin altına rulo havlu konur. Dizler aşağı doğru bastırılarak havlu sıkıştırılmaya çalışılır. Bu hareket yapılırken beşe kadar sayılır ve gevşenir.

Ayak Bileği Burkulması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi | Egzersizleri

• Uzun oturuş pozisyonunda; ayaklar birleştirilerek ayak bileğinden aşağı yukarı aynı yönde hareket yaptırılır.

• Uzun oturuş pozisyonunda; ayak bilekleri sırayla ters olarak hareket ettirilir (biri yukarı, diğeri aşağıya doğru hareket ettirilir).

• Bir sandalye arkasından tutularak ayakta durulur ve çömelip kalkma hareketi yapılır.

• Ayakta dik durulur, sırayla parmak uçlarına ağırlık verilerek kalkılır ve inilir.

• Ayakta duruş pozisyonunda; ayak bileğinden yukarı doğru kalkılır ve inilir.

• Ayaklar sarkıtılarak yüksek bir yerde oturulur, tabanlar birbirine paralel olarak yere temas eder. Ayak tabanının altına konan çarşaf yada küçük cisimler ayak tabanı ve parmakları ile yakalanmaya çalışır.

• Bacaklar sarkıtılarak yüksek bir yerde oturulur. Ayak bilekleri ile daireler çizilir. Aynca parmaklara hükme, açma ve parmakları yana açma ve kapama hareketi yaptırılır.

 

Yorumlar

Free Porn Video