Atletizm Engelli Koşular (Yarışlar) Hakkında Bilgi | Kuralları Nedir?

 

Atletizm Engelli Koşular (Yarışlar) Hakkında Bilgi  Kuralları NedirEngelli yarışlar, sürat koşuları (erkeklerde 110, kadınlarda 100 metre) ve hem erkekler hem kadınlarca koşulan 400 metre olarak ikiye ayrılmıştır. Kapalı salonlarda yapılan engelli yarışlar, daha kısa mesafelerde koşulur — genelde 60 metre ve 300 metre. Bu yarışlarda, engeller arasındaki mesafe, açık hava yarışlarındaki mesafeyle aynıdır; değişen şey, engellerin daha az olmasıdır.

Yarışın Ana Hatları

Engelli koşu yarışları, atletizm oyunlarının en heyecanlı yarışları arasındadır ve her zaman seyirci kalabalıklarını cezbeder. Engelli koşudaki amaç, kapıya benzer bir dizi engelin üzerinden atlayıp bitiş çizgisine en önce ulaşmaktır. Engelli koşu dalında, dört ana açık hava yarışı vardır: Kadınlar için 100 metre, erkekler için 110 metre (ikisi de sürat koşusudur) ve hem kadınlar hem erkekler için 400 metre yarışları.

Engelli Sürat Koşuları

Hem 100 hem 110 metre engelli yarışlannda, yarışçılar, takozlardan çıkış yapıp yol üzerindeki 10 engelin üzerinden atlayarak düz bir güzergâhta koşarlar. Erkeklerin yarışlarında, ilk engel, başlama çizgisinden 13.7 metre sonradır ve her engelin arası 9.1 metredir. Son engeli de geçtikten sonra, yarışçılar bitiş çizgisine kadar kalan 14,4 metreyi son hızda koşarlar. Kadınların yarışlarında, ilk engel, çıkış takozlarından 13 metre sonradır. Engeller 8.5 metre arayla dizilmiştir ve son engel, bitiş çizgisinden 10.5 metre öncedir.

 

Bir Turluk Engelli Koşular

400 metre engelli koşularında, koşucular, aynı engelli sürat koşularındaki gibi, takozlardan çıkış yapıp 10 adet engelin üzerinden atlar. Yarışçılar, bulundukları kulvarlara göre, pist üzerinde birbirinden mesafeyle ayrılmış pozisyonlardan çıkış yaparlar. Engeller, sürat koşularındakilere göre biraz daha alçaktır. İlk engel, başlama çizgisinden 45 metre sonradır ve engeller arasındaki mesafe 35 metredir. Son engel, bitiş çizgisinden 40 metre öncedir.

Atlet Profili: Diğer bütün koşucular gibi, engelli koşu atletlerinin de hıza, güce ve dayanıklılığa ihtiyaçları vardır. Her şeyden önce, seri bir şekilde önlerine çıkan engelleri, zaman kaybettirmeyecek bir ritimle geçmelerini sağlayacak hızlı refleksler geliştirmelidirler. Engelli yarış koşucuları, aynı zamanda, esnek de olmalıdır (kalça egzersizleri yapmaya özellikle dikkat ederler).

Teçhizat: Engellerin yüksekliği, yarış tipine göre değişir. Sürat koşuları, “yüksek” engelli koşular olarak bilinir. Uzun mesafe engelli koşulardaki engeller biraz daha alçaktır. Engeller L biçiminde olmalıdır ve koşucular çarptıkları zaman eğilip düşmeleri için tasarlanmıştır. Bazen antrenman için, üst yatay direğin yerden yüksekliğinin değiştirilebildiği ayarlanabilir engeller kullanılır.

 

Engeli Sıçrayarak Aşmak

Engelli koşu atletleri, adımlarının uzunluğunu arttırmak için uğraşmazlar. Her engele nasıl yaklaştıklarına dikkat ederler ve yarış boyunca akıcı ve kesintisiz bir tempo tutturmak için çalışırlar: Asla yaklaşan bir engel için adımlarını bozmamalıdırlar. Engelli koşuda başarının bir diğer anahtarı, verimli ve idareli sıçramaktır. Bunun için, yargılar engellerin, tabiri caizse “içinden koşarlar” —başka bir deyişle, geleneksel bir sıçrama yapmak yerine, yalnızca bacaklarını kaldırıp yarış boyunca piste mümkün olduğunca yakın kalmaya çalışırlar. Bütün engelleri, genelde ayni ayaklarıyla geçerler.

Kollar Harekete Hazır: En iyi engelli koşucuları, vücutlarını dengelemek için kollarından tam olarak yararlanırlar. Engele vardıklarında, aksi taraftaki elleri öndeki ayaklarına ulaşacak şekilde, öne doğru uzanırlar. Atletler bunu yaparken bileklerine baktıkları için bazen “saate bakmak” denilen bu hareket, atletin alnını öndeki bacağın dizine yaklaştırın Diğer kol, normal bir sürat koşusunda olduğu gibi, arkaya doğru sallanır.

Engeli Geçmek: Engelli sürat koşusu atletleri, gövdelerini 400 metre engelli koşucularından daha çok öne doğru eğerler, çünkü atladıkları yüksekliği asgariye indirmek ve ayaklarını yere bastıklarında hızlanmış olmak zorundadırlar.

a

 

Yorumlar

Free Porn Video