Atlama (Su Sporu) Nedir? Çeşitleri, Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi

 

Atlama (Su Sporu) Nedir Çeşitleri, Teknikleri Ve Kuralları Hakkında BilgiAtlama yüzme havuzu veya dalış havuzuna değişik yükseklikte tramplen veya kulelerden akrobatik olarak atlama sanatıdır. Sporcular dalışlarının zorluk derecesi ve bu dalışlar’ teknik olarak icra şekillerine göre puan alırlar. 4 temel atlama yarışı erkeklerde ve kadınlarda 3 m tramplen ve 10 m kuledir. Dünya şampiyonası aynı zamanda 1 m tramplen atlayışına da sahne olur. Uluslararası Amatör Yüzme Federasyonu Olimpiyatlarda, Dünya Şampiyonasında, Dünya Gençler Şampiyonasında ve Dünya Atlama Kupasında kuralları belirler.

Atlet Özellikleri

Sporcular hem esnek hem de havada vücutlarını kontrol edebilecek kadar güçlü olmalıdırlar. Bacaklar, kollar ve eklemler çok iyi bir durumda olmalıdır. Sporcular genelde 14-16 yaş arasında en iyi dönemlerini yaşarlar.

Havuz

Atlama yarışmaları, tramplen veya kuleden daima havuzlarına veya yüzme havuzlarına atlayarak yapılır. Havuzların şekli ve derinliği değişkendir. Bazı yarışmalar normal havuzların daha derin kısımlarında yapılır. Kulenin ve tramplenin kaymayan özel bir yüzeyi vardır ve el merdiveni ile değil normal merdivenle ulaşılır. 10 m kulenin altında minimum derinlik 3.5 m, diğer yükseklikler için ise minimum 1.8 m olmalıdır.

 

Skor Tutma

Dalıcılar her turda belirli bir deneme sayısı hakkına sahiptir; bu erkekler için genelde 6, kadınlar içinse 5’tir. Her dalış takla ve twist gibi çeşitli elemanlardan oluşmalıdır. Yarışma öncesi organizatörler gerekli koşulları belirler. Sporcular sadece bu zorunlu hareketleri yapışlarıyla değil aynı zamanda suya girişleriyle de puan alırlar, su sıçratmadan suya girmek ekstra puan getirir.

Skor

Olimpiyat ve diğer dünya şampiyonalarında 7 hakem bulunurken diğer yarışmalarda 5 hakem vardır. Her hakem her sporcuyu 10 üzerinden değerlendirir; sıçrama, uçuş ve suya girme üçer puan üzerinden değerlendirilir (10. puan hakemlerin takdiridir). Skorlar girildikten sonra en yüksek ve en düşük olanlar elenir ve elde edilen sayı hareketin daha önceden belirlenmiş zorluk katsayısı ile çarpılır.

Hareketler

Tanınmış 91 kule ve 70 tramplen dalış’ vardır. Bunlar altı gruba ayrılır; ileri, geri, ters, içe doğru, burgulu ve arada kalkarak. Amuda kalkarak yapılan dalışlar için sadece 10 m kule kullanılır; diğer dalışlar ayakta yapılır.

 

Senkronize

Senkronize yarışmalarında iki takım arkadaşı kule veya trampienden senkronize şekilde aynı yüksekliğe atlayıp aynı hareketleri veya birbirini tamamlayan hareketleri yapmaya çalışırlar. Buradaki en önemli özellik, kötü atlayan yarışmacıların da yüksek puan alabilmeleridir. Önemli olan, hata dahi olsa her şeyi senkronize yapmaktır. Senkronize atlama 2000 Olimpiyatları’yla olimpik bir branş olarak kabul edildi.

screenshot_1Kapalı Takla

Mükemmel bir kapalı taklada vücut tam anlamıyla toparlanır, dizler kırılır ve içeri çekilir. Sporcu bacaklarını kalçalarına doğru çekerken elleriyle baldirlarını tutar. Ayaklar birbirine bitişik ve ayak parmaklar’ bükülüdür. Burgulu kapalı taklada sporcu bu şekli tam olarak göstermelidir.


screenshot_2Açık Takla

Açık taklada ayaklar vücut ile paralel, ayaklar yan yana ve ayak parmakları düzdür. Kolların pozisyonu sporcuya bağlıdır, ya elleriyle baldırlarını veya dizlerinin arkasını tutar ya da kollarını yanında sabitler. Eğer burgulu açık takla atıllyorsa ceza puanı almamak için sporcular açık takla pozisyonunu açıkça göstermelidir.


screenshot_3Düz

Düz dalış tam anlamıyla gergin dümdüz bir vücut, kollar, birleşik ayaklar ve düz ayak parmaklar’ gerektirir. Kollar ya vücudun yanında durur ya da başın üzerinde ileriye doğru uzatılır. Eğer bu atlayış burgu ile yapılacaksa burgu tramplenden başlamamalıdır.


Öne Doğru İki Buçuk Kapalı Takla

En çok bilinen ve sevilen dalışlardan biridir. Toplam 2 saniye içine sığan maksimum atletikliği gerektirir.

screenshot_4screenshot_1

 

Yorumlar

Free Porn Video