Atıcılık Sporu Nedir? Malzemeleri, Teknikleri Ve Kuralları Hakkında Bilgi

 

Atıcılık Sporu Nedir Malzemeleri, Teknikleri Ve Kuralları Hakkında BilgiYarışmanın amacı belirli bir süre içinde hedef merkezine olabildiğince çok atış yapmaktır. Atıcılar, mesafeye bağlı olan atış sayılarını ve atışları yapmaları gereken zamanı göz önünde bulundurmalıdır. Elemeleri final raundu izler ve kazanan, yarışmacının eleme ve final rauntlarında aldığı puanların toplanmasıyla belirlenir. Atıcılık, yemek için avlanmak amacıyla yapıldığından hayatta kalmam bir yolu olarak ortaya çıkmıştı. Ancak 19, yüzyıldaki sanayi devrimiyle birlikte, yiyecek bulmak amacıyla avlanmak işlevini yitirmiş ve atıcılık bir spora dönüşmüştür. Bölüklerindeki nişancı noksanlığı nedeniyle cesareti kırılan Amerikan İç Savaşı gazileri Albay William C. Church ve General George Wingate, 1871’de Ulusal Tüfek Birliği’ni (National Rifle Association — NRA) kurdu. Yarışmada yalnızca kurşun ya da benzer yumuşak malzemeden yapılmış mermiler kullanılabilir. İzli, zırhla güçlendirilmiş veya yangın çıkartabilecek mühimmat kullanmak yasaktır. Kadınların, Olimpiyatlarda tüfek atıcılığında yarışmalarına 1968’de izin verildi. Meksika, Peru ve Polonya birer kadın yarışmacı ile katılmıştı.

Yarışmacı Profili

Atıcılarının muazzam bir konsantrasyon ve odaklanma yeteneğine sahip olmaları gerekir. Aynı zamanda nefeslerine hâkim olabilmeli ve elleri ile vücutlarını uzun süre sabit tutabilmelilerdir. Maddeler hakkındaki muhakemeleri gibi görüşlerinin de çok iyi olması gerekir.

Kurallar Ve Düzenlemeler

Tüm yarışmaların düzeni aynıdır; yalnızca atış sayısı ve gerekli atış sayısı için verilen süre değişiklik gösterir. 50 m Tüfek 3-Pozisyon Erkekler yarışmasında atıcı yatarak, ayakta ve diz çökme pozisyonlarının her birinde 50 m uzaklıktaki bir hedefe 40 kez atış yapar. Merkezdeki 10 numaralı halkanın yatarak atış pozisyonunda 45 dakika, ayakta atış pozisyonunda 75 dakika ve diz çökme pozisyonunda 60 dakika içinde 50 m’den vurulması gerekir. En iyi sekiz atışçı finale katılmaya hak kazanır. Final, ayakta atış pozisyonunda, her biri 75 saniye içinde yapılması gereken 10 atıştan oluşur.

 

Teknikler Ve Taktikler

50 m Tüfek 3-Pozisyon’da, (aşağıda gösterilmiştir) atıcılar üç farklı duruştan atış yapar: Yatarak, ayakta ve diz çökerek. Her atış pozisyonu için belirlenen süre içinde, poligondaki rüzgar bayraklarını kullanarak hava koşullarını da göz önünde bulundurmaları gerekir.

Ayakta atış : Tüm tüfek yarışmalarındaki ayakta atış pozisyonunda, iki elle tutulan tüfek omuzdadır. Sol kol, göğüs ya da kalça ile desteklenebilir. 50 m tüfek yarışmalarında pozisyon değiştirmek için izin verilen azami süre 10 dakikadır.

Diz Çökerek Atış : Sağ elini kullanan atıcı, diz çökerken atış noktası yüzeyine sağ ayakucu, sağ dizi ve sol ayağıyla temas etmelidir. Sol dirsek, sol diz üzerinde desteklenebilir; ancak dirsek noktası diz noktasının 10 cm’den fazla üstünde veya 15 cm’den fazla arkasında olamaz.

 

Yatarak Atış : Atıcının kullandığı ilk pozisyon budur. Tüfeğin hiçbir kısmının herhangi bir nesneye yaslanmamasına ya da değmemesine özen gösterilmelidir. Sağ elini kullanan atıcının öndeki sol kolu, yatay düzlemle en az 30 derecelik bir açı oluşturmalıdır.

Hedef

Tüfek, tabanca ve koşan hedef yarışmalarında, atıcılar beyaz fon üzerindeki siyah yuvarlak hedeflere nişan alır. 50 m yivli tüfek hedefi (sağda gösterilmiştir) 10 adet iç içe puan halkasından oluşur. Elektronik hedeflerin, vuruşlarda alınan puanları anında belirleyen bilgisayar sistemleri vardır. Televizyon monitörleri sayesinde, izleyiciler her vuruşun etkisini görebilir.

Olimpik Puanlama

Olimpiyat yarışmasının final raundunda, 10 halka “ondalık” puan alanlarına ayrılır (10.0-10.9) bir atış için en yüksek puan 10.9’dur.

Vuruş Yerleri

Yeni açık alan poligonları, yarışma gününde güneşi olabildiğince atıcının arkasında bırakacak şekilde inşa edilmelidir. Ayrıca 50 m poligonlarının en az 45 metresinin, 300 m poligonlarının da en az 290 metresinin üzeri tamamen açık olmalıdır.

Ekipman

Çevre vuruşlu ateşlemesi olan tüm tüfeklerde, avuç desteği ve hand stop gibi aksesuarlarla birlikte erkekler için 8 kg’ı, kadınlar için 6.5 kg’ı geçmemek kaydıyla, 5.6 mm Uzun Tüfek fişeklere ve 8mm mühimmata izin verilir. 10 m havalı tüfek yarışmasında, ağırlığı 5.5 kg olduğu sürece, sıkıştırılmış havalı veya gazlı, 4.5 mm kalibre mühimmat ateşleyen her türlü tüfek kullanılabilir.

 

Yorumlar

Free Porn Video