Ateşli Romatizma Nedir? Ne İyi Gelir? Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

 

Ateşli Romatizma Nedir Ne İyi Gelir Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında BilgiÖzellikle okul yaşındaki çocukları etkileyen ve bir streptokok enfeksiyonunun ardından ortaya çıkan ateşli romatizma, günümüzde oldukça az rastlanan bir hastalık haline gelmiştir. Bu hastalıkta, bağışıklık sisteminin streptokoklara karşı geliştirdiği antikorlar eklemlerde, kalp kaslarında ve beyindeki bağ dokularında iltihaplara neden olur. Ateşli romatizmanın da bir alerji türü, iltihaplı bir antijen-antikor tepkisi olduğu kabul edilmektedir. Belki hiç farkına varılmadan geçen bir streptokok enfeksiyonundan iki üç hafta sonra çocuğun birden ateşi yükselir, başı ve kamı ağrır ve kendini bitkin hisseder.

Kol ve bacaklardaki büyük eklemler şişer, kızarır, sıcaktır ve ağrır. Bazı çocuklarda kısa süreliğine, dantel şeklinde, soluk kırmızı döküntü görülebilir. Hasta çocukların dörtte üçünden fazlasında kalp kası da etkilenir ve kalbin durması tehlikesi vardır.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Yüksek ateş 2) Baş ağrısı 3) Karın ağrısı 4) Bitkinlik 5) Eklemlerde kızarma, şişme ve ağrı

 

Doktora Gitmek Gerekir mi: Çocuğunuzda ateşli romatizma olduğuna dair en küçük bir şüpheniz varsa, hemen harekete geçindi ve doktora götürmelisiniz. Çocuğunuzun tedavisine ne kadar erken başlanırsa, iyileşme şansı o kadar yükselir.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Doktor dozu yüksek bir penisilin verecektir. Bu ilacın altı-sekiz hafta kullanılması gerekir. Çocukta penisilin alerjisi varsa, doktor başka bir antibiyotik seçer. Hastalık kalbi de etkiliyorsa, doktor iltihabı durdurmak için dört ila altı haftalık bir kortizon tedavisi başlatacaktır. Ateşli romatizmanın yeniden baş göstermesini önlemek için, çocuğunuza beş yıl boyunca ayda bir kez depo penisilin tedavisi uygulanacaktır.

Çocuğun kalbi de hastalıktan etkilendiyse, tedavinin çocuk yirmi yaşına varana kadar sürdürülmesi gerekebilir. Aksi takdirde kalp yetmezliği ve kalp kapakçığı sorunları oluşabilir ve hayati tehlikeye yol açabilir.

 

Sizin Yapabilecekleriniz: Çocuğunuzda meydana gelen her streptokok iltihabının antibiyotiklerle tedavi edilmesine özen gösterin! Çocuğunuzun doktorun verdiği yatak istirahatine uymasına ve ilaçlarını düzenli almasına dikkat edin. Bunun dışında ne yazık ki, tüm sevgi ve şefkatinizle çocuğunuzun bu ağır hastalığı atlatmasına yardımcı olmak dışında yapabileceğiniz fazla bir şey yoktur.

Komplikasyonlar: Nadir durumlarda enfeksiyon beyne de sıçrar. Bunun belirtisi kasların istemsiz olarak ritmik kasılmasıdır (korea minor). Çocuklar yazı yazamaz ve yemeklerde çatal bıçak tutamaz hale gelir.

 

Yorumlar

Free Porn Video