Aşil Tendonu Kopması (Rüptürü) Nasıl Anlaşılır? Belirtileri ve Tedavisi

 

Hastalığın Sebepleri Nelerdir?

Aşil Tendonu Kopması (Rüptürü) Nasıl Anlaşılır? Belirtileri ve Tedavisi

Aşil Tendonu Kopması (Rüptürü) Nasıl Anlaşılır ?, Koordine olmayan kas gerilmesi veya direk fiziksel etki ile ani ve aşırı zorlanma sebebiyle olur. Asil tendonunun kalkaneusa yapışma yerinin 2 ila 5 cm’lik proksimal kısmı beslenmesinin en zayıf olduğu bölümüdür, yaralanmanın ve ağrının en sık olduğu yer bu bölgedir. Asil tendinitine predispozan faktörler; olarak gastrosoleus kas gruplarının yetersiz esnekliği ve yetersiz kuvvete sahip olması, ekzantrik yüklenme esnasında mikro travmalara yol açmaktadır. Ayrıca yanlış antrenman metotları da (tepe koşuları, koşu mesafesinde ani artışlar, yetersiz ısınma, uygunsuz zeminde ve şiddeti ani artan antrenmanlar, çok tekrarlı zıplama hareketleri) sorumlu tutulan faktörlerdir.

Hastalığın Bulguları Nelerdir?

Diz-dirsek pozisyonunda, her iki ayak muayene masası kenarında serbest olarak sarkarken, baldır kavrama testinde sağlam tarafta ayak parmaklarında kopan tarafta hareket yoktur. Tendon üzerinde bir parmak kadar genişlikte bir çukur izlenir.

Hastalığın Tanısı Nasıl Konulur?

Tanıda MRG kullanılır. Tendonun koptuğu görülür bazende çekilme, retraksiyonda görülür. Ayına tanıda BT, MRG, Sintigrafı ve romatizmal testler kullanılabilir.

 

Hastalığın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mutlaka cerrahi onarım gereklidir. Kısa süreli olarak operasyona kadar alçılı tespit yapılabilir.

Eklem fonksiyonunu korumak için erken dönemde egzersizlere başlanmalıdır. Gerdirme egzersizleri yapılmalıdır.

makalemi faydalı bulduysanız yorum atmayı unutmayınız.

 

Tags: Aşil Tendonu Kopması (Rüptürü) Nasıl Anlaşılır ? Belirtileri ve Tedavisi,aşil tendonu kopması sesi,aşil tendonu kopması ekşi,aşil tendonu zedelenmesi,aşil tendonu ameliyatı,aşil tendonu ağrısı,aşil tendonu nedir,tendon kopması ne kadar sürede iyileşir,aşil tendon rüptürü sonrası fizik tedavi,aşil tendon rüptürü rehabilitasyonu,aşil tendon rüptürü ameliyatı

 

Yorumlar

Free Porn Video