Aşil Tendiniti Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer? Belirtileri ve Tedavisi

 

Asil tendonunun kalkaneus kemiğine yapılma yerinin 2 ila 5 cm’lik üst kısmı beslenmesinin en zayıf olduğu bölümüdür. Yaralanmanın ve ağrının en sık olduğu yer de bu bölgedir.

Aşil Tendiniti Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer? Belirtileri ve Tedavisi

Hastalığın Sebepleri Nelerdir?

Bacak arkası kas guruplarının yetersiz esnekliği ve yetersiz kuvvete sahip olması, eksantrik yüklenme esnasında mikro travmalara yol açmaktadır. Ayrıca yanlış antrenman metotları da (tepe konulan, koşu mesafesinde ani artışlar, yetersiz ısınma, uygunsuz zeminde ve şiddeti ani artan antrenmanlar, çok tekrarlı zıplama hareketleri) sorumlu tutulan faktörlerdir. Travma, sporcularda aşın yüklenme, baldır kaslarının kramp yada spazmlara neden olacak derecede acın zorlanması, uygunsuz ayakkabı kullanımı yanında ankilozan spondilit, reiter, romatoid artrit, kalsiyum pirofostat kristal birikimi gibi romatizmal hastalıklarda da görülür.

 

Hastalığın Bulguları Nelerdir?

Topuğun üst kısmında uzun süren ağrılar. Asil tendonu ve tendon yapışma yerinin üst kısmında hassasiyet ve sislik vardır. Ayak bilek hareketi sırasında krepitasyon ve ayak dorsifleksiyonu sırasında ağrı saptanır.

Hastalığın Tanısı Nasıl Konur?

Tanıda MRG kulanıhr. Tendonda enflamasyon mevcut. Ayına tanıda BT, MRG, Sintigrafı ve romatizmal testler kullanılabilir.

Hastalığın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavide etkilidir. Topuğun ayakkabı içine konacak bir parça ile yükseltilmesi asil tendonuna binen yükü azaltıp iyileşmeyi hızlandırır. Baldır kaslarına masaj, baldır kasları için gerdirme egzersizleri, tendon ve çevresine buz ile soğuk uygulama, ayak bileğini hafif plantar fleksiyonda tutan splint uygulamaları, nonsteroid anti enflamatuar ilaçlar kullanılır. Asil tendonu ruptüre meyilli olduğundan steroid enjeksiyonu kliniği kötüleştirebilir. İlk yardım olarak ağrılı taraf tespit edilmelidir. Baldır kaslarına masaj yapılabilir. Baldır kasları için gerdirme egzersizleri, tendon ve çevresine buz ile soğuk uygulama yapılır.

 

Hastalıktan Nasıl Korunulur?

Beslenme ile uygun magnezyum alınması sorunlara karşı önlemlerden birisi olabilecektir.

 

Yorumlar

Free Porn Video