Arpacık Nedir? Nasıl Geçer -Tedavi Edilir? Belirtileri Hakkında Bilgi

 

Arpacık Nedir? Nasıl Geçer -Tedavi Edilir? Belirtileri Hakkında BilgiArpacık (hordeolum) göz kapağının etrafında yer alan kirpik kökü bezlerinin cerahatli enfeksiyonudur. Arpacık iltihabına genellikle stafilokok bakterileri neden olur. Bu enfeksiyon bulaşıcıdır. Alt ve üst göz kapağının çevresinde, bağ dokusu bölgesinde çok acı verici kızarıklar ve şişlikler oluşur. Birkaç gün içinde içi sarı irin dolu kabarcıklar belirir. Kabarcıklar iki taraflı; içeri, konjunktivaya, ya da dışarı, göz kapağına doğru yayılabilir. Ağır vakalar da bakterilerin kan dolaşımına karışması tehlikesi vardır.

En sık görülen belirtiler: Konjunktivada ve gözkapaklarının etrafında çok acı verici, birkaç gün içinde içi irinle dolan kızarıldıklar.

Doktora Gitmek Gerekir mi: Arpacık her zaman doktor tarafından tedavi edilmelidir. Enfeksiyonun güçlenip gözyaşı bezlerine ya da gözyaşı torbasına yayılması riski vardır.

 

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Gerekiyorsa, yani son derece iltihaplı bir arpacık vakası söz konusuysa, doktorunuz antibiyotikli merhem, çok ağır durumlarda da ağızdan alınacak antibiyotik hapları verecektir.

Sizin Yapabilecekleriniz: Lütfen arpacık şişliklerini patlatmayın, aksi takdirde yeni bir enfeksiyon oluşabilir.

Evde Hazırlanan İlaçlar: Kızılötesi ışığa maruz bırakma yoluyla arpacığın daha çabuk “baş vermesi” ve olgunlaşıp patlaması sağlanabilir. Soğuk, ıslak göz sargıları (pamuk kullanmayın!) ağrıyı hafifletir.

 

Homeopati: Hastalığın başlarında günde bir tablet Staphisagria D3o destekleyici ilaç olarak kullanılabilir. Cerahatli dönemde Pulsatitta D4 ya da Hepar sulfuris D6’dan günde üç kez beş globuli ağızdan verilebilir. Ağrı ve şişkinliklere karşı ek olarak günde üç kez beş globuli Apis mellifica D4 verin.

 

Yorumlar

Free Porn Video