Apse ve Kan Çıbanı Nedir? Neden Olur? Ne İyi Gelir? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Apse ve Kan Çıbanı Nedir Neden Olur Ne İyi Gelir Belirtileri Ve TedavisiApse ve kan çıbanları küresel bakterilerin (kok) genellikle ter bezi kanalları ya da sebase bezleri (yağ bezleri) yoluyla daha derinlerdeki cilt katmanlarına girmesiyle oluşur. Bazen bakteriler küçük yaralar yoluyla da cilde sızar. Etrafında kızarıklık olan küçük bir kabarcık, kısa sürede bezelye ya da fındık büyüklüğünde bir apseye dönüşebilir. Apsenin cildin derinliklerine işlemesiyle kan çıbanı oluşur. Bunlar acı verici, sıcaklığı yüksek, rengi kırmızıyla mavimsi kırmızı arası, gergin ya da yayılmış vaziyette ve iğne ucundan, çocuk yumruğuna kadar değişik büyüklüklerde görülebilen şişliklerdir.

En Sık Görülen Belirtiler:

Apse: Ciltte bezelye ila fındık büyüklüğünde, acı verici düğün)

 

Kan çıbanı: Ciltte mavimsi kırmızı, gergin, acı verici sislik

Doktora Gitmek Gerekir mi:  Çocuğunuzda bir apse ya da kan çıbanı gördüyseniz lütfen hemen doktora gidin.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Doktor yüzeydeki apseleri açacak ve lokal dezenfeksiyon gerçekleştirecektir. Daha sonra iltihaplı bölgeye antibiyotikli merhem sürülür. Kan çıbanlarında, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için, doktor ağız yoluyla alınacak antibiyotik ilaç verecektir. Büyükçe apse ve kan çıbanlarını katran içeren merhemlerle tedavi etmek gerekir. Böylece iltihaplı bölge büzüşür ve bir kapsül şeklini alarak çevreden ayrışır (apsenin olgunlaşması). Apse ve kan çıbanları, gerekiyorsa ameliyatla alınabilir.

 

Sizin Yapabilecekleriniz: Evde hazırlanan ilaçlar: Kızıl ışıkta ışın tedavisi (günde üç kez on dakika) iyileşme sürecini hızlandırın Bu tedaviyle apse ve derinlere inmemiş kan çıbanları genellikle kendiliğinden açılır.

Homeopati: Apselerde destekleyici tedavi olarak günde üç kez beş globuli Belladonna D3o ve sulfur D6, bir gün biri, ertesi gün diğeri olmak üzere dönüşümlii verilmelidir. iğne batarmış hissi veren acılarda günde üç kez beş globuli Apis mellifica D4 verebilirsiniz. Kan çıbanlarında günde üç kez beş globuli Apis mellifica D4 ve Belladonna D3o işe yarar. İltihap birikmesinin başlarında günde üç kez beş globuli Mercurius solubilis D6 verin. Çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmek için apse ya da kan çıbanı iyileştikten sonra uzunca bir süre boyunca günde üç kez beş globuli Silicea D6 ve Echinacea angustifolia D2 faydalıdır.

 

Yorumlar

Free Porn Video