Apandisit Nedir? Neden Olur? Ne İşe Yarar? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Apandisit Nedir Neden Olur Ne İşe Yarar Belirtileri Ve TedavisiApandisit, kalın bağırsağın kör kolundaki tüp biçiminde bir çıkıntı olan apandisin akut bakteriyel iltihabıdır. Hastalık her yaşta çıkabilir, ama istatistiklere göre hastaların yüzde 70’i 5’le 30 yaş arasındadır ve en çok 10-15 yaş arasındakilerde görülmektedir. Hastalığa erkek çocuklarda daha sık rastlanmaktadır. Hemen her zaman apandisit, bütün karın bölgesinde, sıklıkla karnın üst kısmı ve göbek bölgesinde düzensiz aralıklarla tekrarlayan sancı nöbetleriyle kendini gösterir. Zaman içinde sancı karnın sağ alt kısmında belirginleşir ve kalıcı hale gelir. Birkaç saat sonra karnın sağ alt kısmında tipik bastırma sancıları başlar: Karnın üstüne basılıp bırakıldığı zaman sancı artar. Bu iltihabın tipik bir belirtisi de hasta sağ bacağın üzerinde zıplayınca sancı artmasıdır.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Bütün karın bölgesinde, ama özellikle karnın sağ alt kısmında sancılar 2) Karın kaslarının gerilmesi 3) 38,5°C’ye varabilen, orta yükseklikte ateş 4) Bulantı ve kusma, kabızlık ya da ishal

Apandisitin Tipik Bir Belirtisi: Sağ bacağın üstünde zıplayınca, karın ağrısı artar.
Bu hastalıkta ateş, ishal ya da kabalık, ama aynı zamanda kusma da görülebilir ve bu yüzden mide-bağırsak nezlesiyle karıştırılabilir.

 

Komplikasyonlar: Ağrı birkaç saat içinde birdenbire ortadan kaybolur ve karın kasları yeniden gevşerse, apandis patlamış olabilir. İltihap karın boşluğuna yayılabilir ve karnın iç çeperinde enfeksiyona neden olabilir. Çocuğunuzun bu durumda acilen ameliyata alınması gerekir!

Doktora Gitmek Gerekir mi: İki saatten fazla süren her akut ve nedeni belirsiz karın ağrısında, apandisitten şüphelenmek yerinde olur ve bir doktora danışilması gerekir. Tatilde bile olsanız, hemen en yakınınızdaki kliniğe başvurun. Özellikle söz konusu olan aniden ortaya çıkan, kolik benzeri karın ağrısıysa ve çocuğunuz bacaklarını karnına çekerek sağ tarafına yatıyorsa, harekete geçmekte gecikmeyin.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Teşhisi netleştirmek için, doktorunuz çocuğun ateşini ölçecek ve kan tahlili yapacaktır. Çocuğun ateşi yükselmiş ve alyuvar sayısı artmışsa, tek yapılması gereken iltihaplı apandisi bir ameliyatla almaktır. Ameliyat sorunsuz geçerse, çocuğunuz on gün içinde hastaneden çıkabilir.

 

Sizin Yapabilecekleriniz: Hastaneden döndükten sonra çocuğunuzun en az bir hafta da evde ama yatakta değil kalması gerekir. İlk dönemde çocuğunuzun fazla yorulmamasına, dört hafta kadar ağır şeyler taşımamasına dikkat edin. Birkaç haftalığına yorucu spor faaliyetlerine katılmaması gerekir. Doktorunuza danışarak belirleyebileceğiniz, evde yapabileceği hafif jimnastik hareketleriyse ona iyi bile gelecektir.

 

Yorumlar

Free Porn Video