Ani Bebek Ölümü (SIDS) Nedir? Neden Olur? Hakkında Bilgi

 

Ani Bebek Ölümü (SIDS) Nedir Neden Olur Hakkında BilgiAlmanya’da da eskiden her yıl yaklaşık 2000 bebek yaşamının ilk ayında ani bebek ölümünden can veriyordu. Neyse ki günümüzde alınan koruyucu önlemlerle bu sayı şimdi 400’e inmiştir. (Türkiye’de bu konuda yeterli çalışma yapılmadığı için görülme sıklığı bilinmemektedir. Amerika’da her yıl yaklaşık 6.000 bebek SIDS nedeniyle ölmektedir) Anne babalar kısa süre önce gayet sağlıklı olan bebeklerini birdenbire yatağında ölü bulur. Vakaların yüzde 50’sinde SIDS nedeni olarak şunlar sıralanır:

Erken doğum ve buna bağlı olarak beyin sapındaki, solunumu idare eden merkezlerin tam gelişmemiş olması. Yemek borusu reflüsü: Mide içeriğini kusarken yemek borusunda vagus sinirinin bir refleksi sonucu solunum durur. Bebekler sırt üstü, yastıksız ve kalın bir kuştüyü döşeğe gömülmeden yatmalıdır. Boğmaca bakterileri ya da RS virüslerinin (Respiratory Syncytail virus) neden olduğu solunum yolu enfeksiyonu. Beyin krizi: Beyinde kramp nöbeti ve bunun neden olduğu nefes durması. Kalp ritmi bozukluğu: Kalbin yetersiz çalışması sonucu beyne yeteri kadar oksijen gitmez ve nefes durur.

Dikkat Etmeniz Gerekenler: Son yıllarda biriken deneyimlere dayanılarak, aşağıdaki koruyucu önlemlerin ani bebek ölümü riskini azalttığı düşünülüyor: Yaşamının ilk yılında bebeği olabildiğince uzun süre emzirmeye devam edin. Kimsenin bebeğin yanında sigara içmesine izin vermeyin. Bebeği fazla kalın giydirmeyin, yatakta ısınması için ne sıcak su torbası, ne de kuzu postu gerekir. Uyuturken üstüne sadece pamuklu bir gömlek giydirin ve bezini sarın. Bebeği kaloriferin yanına ya da yakıcı güneşin altına yatırmayın.

 

Bebeğin hangi konumda yatırılması gerektiği son zamanlarda çok tartışıldı. Şu sıralar bebeğin sırtüstü yatırılması öneriliyor, karın üstü yatırmak tavsiye edilmiyor. Ancak yatma konumundan da önemlisi, yatağın içinde sıcaklık birikmemesidir; yastık, kocaman kuş tüyü döşek, kuzu postu kullanmayın: Bebek anne babasının arasında yatmasın; döşek olabildiğince sert olsun. Bebeği stresten uzak tutun: Stres faktörleri arasında uzun araba yolculukları, yabancı ya da gürültülü ortamlar, parti ve kutlamaları sayabiliriz.

 

Yorumlar

Free Porn Video