Anemi (Kansızlık) Hastalığı Nedir? Neden Olur? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Anemi (Kansızlık) Hastalığı Nedir Neden Olur Belirtileri Ve TedavisiAnemi alyuvar (eritrosit) ve kana kırmızı rengini veren madde olan hemoglobin eksikliği anlamına gelir. Hemoglobin yaşamsal öneme sahip oksijeni taşır ve alyuvarlara kırmızı rengini kazandım. Çocuklarda bir kaza sonucu kan kaybı ya da kalıtsal pıhtılaşma sorunları (hemofili) anemiye yol açabilir. Kemik iliğinde yeterince alyuvar üretilmemesi, hemolitik anemi adı verilen ve pek çok türü olan hastalık nedeniyle eritrositlerin kısa ömürlü olması, diğer anemi nedenleri arasında sayılabilir. Çocuk yaşta en sık karşılaşılan anemi türü olan demir eksikliği anemisinde, kanda demir eksikliği olduğu için hemoglobinin yapısında sorun oluşur.

Aneminin tipik belirtisi, özellikle tırnakların altında, dudaklarda ve gözün konjunktivasında çocuğun ten renginin solgun olmasıdır. Buna ek olarak yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, bitkinlik ve iştahsızlık görülüyorsa, doktora gitmek gerekir. Çocukta anemi olup olmadığını anlamak için, kan testi yapılmalıdır! Bilmeniz gereken önemli bir nokta, solgun görünen ve yorgun bir izlenim uyandıran pek çok çocukta kansızlık görülmediğidir. Bazı çocukların ciltleri doğuştan kalındır ve bu yüzden kan damarlarındaki kırmızı kanın rengi dışarı vuramaz.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Solgun dudaklar ve tırnaklar, gözün konjunktivasında solgunluk 2) Yorgunluk 3) Yorulunca nefes darlığı

 

Doktora Gitmek Gerekir mi: Çocuğunuzda anemi olduğundan şüpheleniyorsanız, kesinlikle doktora gitmelisiniz. Anemi başka bir hastalığın belirtisi de olabilir.

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Doktorunuz çocuğunuzun kan testine dayanarak, onda anemi olup olmadığını saptayacaktır. Belki hastanede daha ayrıntılı tahliller yapılması da gerekebilir. Aneminin nedeni demir eksikliğiyse, doktor damla, şurup ya da tablet şeklinde demir verebilir. Erken doğumlarda ve sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde doğumdan sonra koruyucu önlem olarak demir damlası verilmesiyle anemi önlenebilir.

Sizin Yapabilecekleriniz: Günlük beslenme rejiminizde bolca demir içeren besinler olsun. Özellikle kırmızı et, sakatat ve yumurta sarısı, ayrıca koyu yeşil yapraklı sebzeler ve fındık fıstık demir açısından zengindir. C vitamini vücudun demiri emmesini destekler, bu yüzden çocuğunuza her gün meyve ya da taze sıkılmış portakal suyu vermelisiniz.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video