Andız Otunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Nerelerde Bulunur?

 

Andız Otunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir Nerelerde BulunurAsteraceae familyasından süs çiçeği olarak da yetiştirilen andızotu 1 metre kadar boylanabilen çokyıllık otsu bir bitkidir. Bitkinin yuvarlak kesitli, yeşil renkli ve tüylü kalın gövdesinin içi de beyaz renkli süngersi yumuşak bir özle doludur. 40 cm’e kadar uzunluktaki kenarları dişli ve sivri uçlu yapraklarının üzeri yeşil, altı ince tüylü ve grimsi yeşil renklidir. Yaz mevsiminde açan sarı çiçekleri papatyaya benzer. Bu çiçeklerden oluşan tohumu silindir biçimindedir. Bir ucunda tüy öbeği bulunur. Güneşli yerleri, nemli ve ıslak toprakları seven andızotu döktüğü tohumları ile çoğalır. Andızotu %40’a varan oranda inulin ile ayrıca helenin adı verilen uçucu yağı, yapışkan bitki sıvısını, triterpen ve acı maddeleri içerir. Andızotunun çok çeşidi vardır. Inula britannica, Inula conyza, Inula salicina Avrupa Florası’nda en bilinenleridir.

Bitkinin hoş kokulu kurutulmuş rizom kökleri çiğ olarak ya da kök sebzesi gibi pişirilip yenik. Eski çağların halk hekimleri Theophrastos ve Dioskorides, bu bitkiyi bronşit, öksürük, boğmaca, zatürre ve kalp hastalıklarında kullanıyorlardı. Daha sonra Almanya’da Saint Paul Şarabı adı verilen, üstelik vebaya karşı kullanılan Andızotu Şarabı, Ortaçağ’da çok ünlüydü. Andızotu günümüzde solunum sistemiyle ilgili hastalıklarda; anjin, bronşit, öksürük, astım, boğmaca, zatürrede de başarıyla kullanılmasının yanısıra idrar söktürücü özellikleriyle de böbrek tembelliklerinde, gut (damla) hastalığı ve romatizma üzerinde etkilidir. Terletici özelliği ile andızotu, kanı temizler ve bütün mikroplu hastalıklarda başarıyla kullanılır. Örneğin; deri hastalıklarında, ergenlik sivilcelerinde, uçuklarda, bıçak kesiklerinde, yara ve berelerde etkili iyi bir ilaçtır. Ayrıca iştah açıcıdı ve bulantılara karşı, mide yanmalarında da kullanılır. Andızotu sonbahar aylarında toplanır.

Kökleri temizlendikten sonra küçük yuvarlak dilimlerle kesilir ve 70°C yapay ısıtma yolu ile kurutulur. Kurutulan rizomlarda tatlı bir menekşe kokusu vardır. Bu kök parçaları, 1 tatlı kaşığı ölçekle (dövülmüş kökler) bir litre su içinde 8-10 saat süreyle bekletilir. Daha sonra kaynar su ile 10 dakika infüzyon (haşlama) yapılır. Bu infüzyondan günde üç kez birer fincan içilir. Tadı acı olduğu için içmekte zorlanılırsa aynı etkiyi sağlamak bakımından Andızotu Şarabı da aynı işlevi görebilir. Bunun için 1 litre beyaz şaraba dilim dilim kesilmiş köklerden bir avuç atın. Bunu bir hafta-on gün dinlendirip yemeklerden önce küçük çay bardağı dolusu içebilirsiniz. And ızotu, aşırı kullanımlarda, içerdiği inulin nedeniyle, mide bulantısına neden olabilir. Türkiye ve Avrupa florasında en yaygın olan andızotu türleri; lnula britannica, Inula conyza, Inula salicina’dır.

 
 

Yorumlar

Free Porn Video