Amerikan Futbolu Nedir? Nasıl Oynanır? Teknikleri Ve Kuralları Nelerdir?

 

amerikan-futbolu-nedir-nasil-oynanir-teknikleri-ve-kurallari-nelerdirAmerikan futbolu şakayla karışık bir biçimde “temasa değil çarpışmaya dayalı bir spor” olarak anılır. Genelde Amerikan futbolu olarak bilinen bu spor Amerika’da sadece futbol olarak bilinir. On birer oyuncudan oluşan iki takım dört çeyrek süresince topu gol bölgesine geçirerek ya da kaleye sokarak sayı yapmaya çalışır. Hücum eden tarafın dört denemede ya da dört “hakta” topu toplam on yarda ileri taşıması gerekir. Eğer başarılı olursa dört hak daha kazanır. Savunma tarafı ise rakibini engellemeye dolayısıyla topu kazanmaya çalışır, Oyun kurucu, önünde büyük bir itiş kakış olmasına rağmen başlangıç çizgisinden geriye koşarak kendisine yeni fırsatlar yaratabilir, ayrıca şimşek kadar hızlı pas tutucular da oyun kurucunun seçeneklerini arttırır. Hayli taktiksel, hızlı ve patlamalara müsait bir oyun olan Amerikan futbolu zırhlı satranç oyunu gibidir.

Amerikan futbolu ABD’de en çok izleyici çeken spordur. Her yıl hemen hemen her iki Amerikalıdan biri Super Bowl yani NFL şampiyonluk maçını izlemektedir. Kanada’daki profesyonel ligde tamamen kendine özgü kurallarla bir çeşit Amerikan futbolu oynanmaktadır. Rutgers Üniversitesi ile Princeton Üniversitesi’nin 6 Kasım 1869’da New Jersey New Brunswick’te üniversite düzeyinde ilk futbol karşılaşmasına çıktıkları iddia edilmektedir. NFL Avrupa ligi Almanya ve Hollanda’da düzenlenmektedir. Bu lig kuzey Amerika’daki NFL ligi için yetiştirme ligi işlevi görmektedir.

Oyuncu Profili

Her biri kendine özgü görev ve fiziksel özellik gerektiren pek çok pozisyon bulunduğu için tek bir oyuncu yapısından söz edilemez. Yine de çoğu oyuncunun gücün yanında çarpıcı atletik yeteneklere sahip olmalı ve elleri ile bakışını müthiş bir şekilde koordine edebilmelidir. Oynanan pozisyona göre oyuncuların boyları 1.80 ile 2 metre arasında değişmekte, ağırlıkları ise 86 ila 130 kilo arasında oynamaktadır.

 

Amerikan Futbol Sahası

Profesyonel Amerikan futbolu sahası uzun kenar çizgileri ve kısa son çizgilerden oluşmaktadır. Dikdörtgen biçimindeki saha 109’a 49 metre boyutlarındadır. Gol bölgeleri arasındaki uzaklık 91 metredir ve dört buçuk metre uzunluğundaki çizgilerle yatay olarak bölünmüştür. Dokuz metrede bir çizgiler numaralandırılmaktadır. Dört sıra orta nokta sabanın uzunluğunu bildirmektedir. Dışarıdaki iki nokta kenar çizgilerinden bir yarda (90 cm) dışarıdadır. içerideki iki nokta ise topun oyun dışına çıkmasının ardından tekrar başlayacağı noktayı göstermektedir. Gol bölgesi gol çizgisi tarafından son çizgi ise kenar çizgileri tarafından sınırlanmaktadır. Çoğu saha çimle kaplıdır ama bazılarında suni kaplama kullanılmaktadır.

Oyuncular Ve Pozisyonları

Her NFL takımı maksimum elli üç oyuncudan oluşmaktadır ama aynı anda sadece on biri sahada bulunabilir. Fakat karşılaşma sırasında oyuncular oyuna girip çıkabilir. Oyuna bir ara verildiği zamanlar eğer yeterli zaman varsa bütün takım dahi değiştirilebilir. Her oyuncunun üç ana birimden birinde belirli bir görevi vardır: hücum, savunma ve özel takım. Hücum takımında oyun kurucu, hücum çizgisi, pas tutucu ve koşucular bulunur. Savunma takımında savunma çizgisi, çizgi arkası, açık savunma ve savunma oyuncuları bulunur. Özel takımda ise vurucu, degajcı, tutucu, uzun snapper (topu bacak arasından oyun kurucuya veren orta koruma oyuncusu) , kısa snapper ve tutucu bulunur.

1 1 3 4

 

1

 

Yorumlar

Free Porn Video