Alkol Bağımlılığı Nedir? Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Alkol Bağımlılığı Nedir? Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında BilgiAlkollü içeceklere kişinin fiziki ve psikolojik sağlığına zarar verecek şekilde olan aşırı bağlılığına Alkolizm denmektedir. Alkolizm sorunu yaşayan bir kişiye ise alkolik denmektedir. Genel olarak alkole karşı düşkünlüğün başlama durumu, sinir gerginliğini ortadan kaldırmak için içme ihtiyacının duyulmasıyla oluşmaktadır. Bunun hemen ardından yalnız olunduğu zaman alkole meyil ve uzun sarhoşluk devreleri gelmektedir. Normal bir düzeyde alkol alımının üzerinde, uzun bir süre boyunca yüksek oranlarda alkol alımı gerçekleşmektedir.

Alkole alışkanlık kazanmış bir bireyin kontrolünü kaybetmesi ve davranışlarını özürlerle kapatabilmeyi istemesi kritik devrede olduğunun işaretlerinden biridir. Saldırgan olurlar, içki depolarlar ve sabahları alkol alma alışkanlığı kazanırlar. Bu evreden sonra işlerini de ihmal etmeye başlarlar ve kişilerde titremeler, düşünme yetersizlikleri baş göstermektedir. Alkol alışkanlıklarının soya çekime bağlı olduğu söylenmiş olsa da bugün tüm dikkatler durumun psikolojik ve sosyal (toplumsal) sebeplerden kaynaklandığını söylemektedirler.

Alkol Bağımlılığın Belirtileri

  1. Her gün aynı şekilde içki içilmektedir.
  2. Sınırlar konur ancak bu sınırlar aşılır.
  3. İçkili faaliyetler artar.
  4. İçki kaynaklı problemler yaşanır fakat bunlar fark edilmez.
  5. Aynı etkiyi yaratması için daha fazla içkiye ihtiyaç duyulur.

Alkol Bağımlılığın ileri boyutları

 
  1. Uyku sorunları yaşanmaktadır.
  2. Sabahları sinirli, terlemiş, hasta ya da titreyerek uyanılır.
  3. Uyandıktan sonra üç saat içinde içki içme ihtiyacı duyulur.
  4. Bazen kişiler içki içmeyi bıraktıktan saatler ya da günler sonra sara nöbetleri yaşayabilirler, bilinçlerini yitirebilirler, bununla beraber kol ve bacaklarda çekilme hissedilir, nefes kesilir, kişi sayıklar, nerede ya da kiminle olduklarını bilmezler ve sanrı görürler.
 

Yorumlar

Free Porn Video