Akne Nedir? Akne İzleri Nasıl Geçer? Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

 

Akne Nedir Akne İzleri Nasıl Geçer Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında BilgiAkne ve cilt düzensizlikleri tipik ergenlik sorunları arasındadır. Yaşa bağlı aşırı yağ üretimi sonucu kıl follikülleri tıkanır ve komedonlar oluşur. Cildin yüzeyindeki komedonlar siyah nokta şeklinde kendini gösterir, daha derinlerdeki katmanlarda gelişenleriyse beyaz, pütürlü papüller şeklinde çıkar. Bu tipik ergenlik aknesini, bakteri iltihaplarından kaynaklanan ve doktor tedavisi gerektiren akneden ayırmak gerekir. Aknede aşırı üretilen yağ, yağ asitleri ve ciltteki bakterilerle karışır ve kıl follikülleri iltihaplanır: içi sarı cerahat dolu sivilce ve püstüller, tipik kırmızı papüller görülür. Bakteri ve virüs iltihabının bir arada görüldüğü süper enfeksiyonlar sonucu apse gelişebilir. Genellikle akne sadece gençlerde ve 25 ila 30 yaşın altındaki genç yetişkinlerde görülür, nadiren bebek ve yeni doğanların yüzünde çıktığı da olur (bak. yeni doğan aknesi) .

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Siyah ya da beyaz noktalar (komedontar) 2) Sarı irinli ve iltihaph, kırmızı renkte papül ve püstüller

Doktora Gitmek Gerekir mi: Evde kendi başınıza aldığınız önlemler yeterli olmuyor ve akne oluşumu devam ediyorsa, doktor yardımı gerekir.

 

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Şiddetli iltihaplanmalarda doktor bakterilerle başa çıkabilmek için antibiyotik verecektir. Erkeklik hormonlar’ (androjenler) akneyi güçlendirir. Bunlar kız ve kadınlarda da az miktarda mevcuttur. Bu nedenle şiddetli akne oluşumu görülen genç kadınlarda bir hormon tedavisi (antiandrojen maddeler içeren haplar) ciltte iyileşme sağlayabilir.

Sizin Yapabilecekleriniz: Cilt sorunlarıyla başa çıkabilmenin yolu, komedonların oluşmasını engellemekten geçer. Cilt altı bezlerinin ürettiği yakın akabilmesi için, kıl foliküllerinin tıkanmaması gerekir. Eczaneden ya da bakım ürünleri satan dükkânlardan alabileceğiniz peeling karışımları (bunların etken maddeleri A vitamini asidi ya da benzolperoksit olmalıdır) nasırlaşmaları çözer ve aşırı yağ üretimini dizginler.Sivilce ve kara noktaları kendiniz sıkmayın, bunlar kolayca iltihap kapabilir, yarardan çok zarar verirsiniz. Eğitimli bir kozmetik uzmanı cilt temizliğinde çok daha başarılı olacaktır. Cildinizi temizlemek için alkalik olmayan bir sabun (çok hassas ciltler için sabun) kullanmalısınız. Çikolata, fındık fıstık, yağ ya da baharat gibi gıdalardan uzak durmak ya da özel bir rejim uygulamak sivilce oluşumunu engellemez.

 

Yorumlar

Free Porn Video