Akciğer İltihabı Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer? Belirtileri Ve Tedavisi

 

Akciğer İltihabı Nedir Neden Olur Nasıl Geçer Belirtileri Ve TedavisiAkciğer iltihabı (pnömoni, zatürre) akciğer dokularının, özellikle hava torbacıldarının iltihaplanması demektir. Hastalık soğuk algınlığına bağlı bir komplikasyon ya da bronşitle beraber gelişebilir ya da birdenbire ortaya çıkar. Hastalığın nedeni genellikle virüs ya da bakterilerdir. Çocuğun hafifle yüksek arası ateşi olur. Öksürüğü kuru ya da balgamlı, havlarcasına yüksek sesli ya da kısa ve kesik kesik ve ağrılı olabilir. Çocuğun nefes alıp vermesi hep hızlıdır ve kesik kesik nefes alır. Nefes darlığı çeker, dudak ve ağzının etrafı mavileşmiş gibidir. Bebek ve küçük çocuklarda nefes alırken cildin kaburgaların ve gırtlakla köprücük kemiğinin arasına belirgin bir şekilde çöktüğü ve burun kanatlarının belirgin şekilde oynadığı görülür. Pek çok çocuk karın ağrısından şikayet eder.

En Sık Görülen Belirtiler: 1) Ateş 2) Nefes darlığı 3) Öksürük 4) Karın ağrısı

Doktora Gitmek Gerekir mi: Her akciğer iltihabı şüphesinde lütfen hemen doktora gidin! Yeni doğanlar ve dört aylıktan küçük bebekler hastanede tedavi edilmelidir. Daha büyük çocuklarda bu, hastalığın ağırlığına bağlıdır.

 

Doktorunuzun Yapabilecekleri: Virüs kaynaklı bir akciğer iltihabından şüpheleniyorsa, doktorunuz antibiyotik vermeyebilir. Çocuk iyileştikten sonra ateşi yeniden yükselir ya da hastalığın gidişatında belirsizlikler çıkarsa, süper enfeksiyon (virüs enfeksiyonuna bakteri enfeksiyonu eklenmesi) tehlikesinden dolayı antibiyotik kullanmak gerekir.

Sizin Yapabilecekleriniz: Hastanın odasında yeterince taze hava olmasına dikkat edin. Pencere gece gündüz açık olmalıdır. Doktor yatak istirahati gerekip gerekmediğine karar verir. Örneğin döşeğin altına kitaplar koyarak, yatağın baş kısmını yükseltin.

Önemli: Bebekler karından nefes alır. Karın bölgesinin nefes alırken serbestçe hareket edebilmesi önemlidir. Bu yüzden akciğer iltihabı olan bir bebeği asla yüzüstü yatırmamalısınız!

 

Evde Hazırlanan İlaçlar: Çocuğunuza bolca içecek, en iyisi bolca bitki çayı verin. Balgam sökücü ilaçlar da faydalıdır. Ateşi düşürmek için baldır sargıları ya da ateş düşürücü fitiller

Homeopati: Destekleyici olarak günde üç kez 5 globuli Aconitum D3 ya da yüksek ateş varsa saat başı Belladonna D3 verilebilir. Balgam sökmek için günde üç kez beş globuli kalium bichromicum D6 verin.

 

Yorumlar

Free Porn Video